نظرسنجی‌ها در آستانه انتخابات ایران؛ پیش‌بینی 20 تا 44 درصد مشارکت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دو روز مانده به انتخابات ریاست‌جمهوری در ایران، نظرسنجی‌های موسسه‌های وابسته به حکومت نشان می‌دهند میزان مشارکت مردم حداکثر 40 تا 45 درصد است، این درحالی است که برخی از صاحبنظران ارتباطات سیاسی می‌گویند میزان واقعی مشارکت مردم در چهاردهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری حدود 20 درصد است.

در نظرسنجی موسسه «ملت» وابسته به مرکز پژوهش‌های مجلس که روز چهارشنبه ششم تیر منتشر شد، بیش از 54 درصد از پاسخگویان گفته‌‌اند در انتخابات شرکت نمی‌کنند یا هنوز تصمیمی در این باره نگرفته‌اند. به گزارش «تسنیم»، از میان کسانی که گفته‌اند قطعا یا احتمالا در انتخابات شرکت می‌کنند هنوز 28.5 درصد نامزد مورد نظر خود را انتخاب نکرده‌اند.

با این حال، طبق این نظرسنجی، مسعود پزشکیان، نماینده مجلس و تنها نامزد اصلاح‌طلب با 23.5 درصد پیشتاز است.

در این نظرسنجی میزان اختلاف پزشکیان با قالیباف و جلیلی نسبت به نظرسنجی قبلی «ملت» افزایش یافته و 16.9 درصد گفته‌اند به محمدباقر قالیباف، نماینده مجلس و نامزد اصول‌گرا رای می‌دهند. حامیان جلیلی هم 16.3 درصد بوده‌اند.

اما بیش از 30 درصد کسانی که گفته‌اند هنوز تصمیمی برای شرکت در انتخابات نگرفته‌اند، مسعود پزشکیان را به سایر نامزدها ترجیح می‌دهند.

این درحالی است که نظرسنجی «ایسپا» که نتایج آن چهارم تیر منتشر شد نشانمی‌دهد فقط 43 درصد از پاسخگویان در انتخابات شرکت می‌کنند.

در همین حال داده‌های نظرسنجی‌های مختلف روشن می‌کند از میزان طرفداری از قالیباف و سعید جلیلی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و نامزد اصول‌گرا کاسته شده و در همین حال به طرفداران پزشکیانافزوده شده است.

برخی از کاربران رسانه‌های اجتماعی می‌گویند اظهارات علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در سخنرانی روز سه‌شنبه، که از حامیان رفع تنش با آمریکا انتقاد کرده بود، ممکن است تاثیر معکوس بگذارد و به طرفداران پزشکیان که خواهان پایان تحریم‌ها و کاهش تنش با غرب است، بیفزاید.

در همین حال، محمد خاتمی، پنجمین رئیس‌جمهوری ایران، عصر سه‌شنبه پنجم تیر، در پیامی ویدئویی که رسانه‌های خبری اصلاح‌طلب بطرزی گسترده آن را منتشر کردند از پزشکیان حمایت کرد، او در این پیام گفت براندازی نه ممکن و نه مطلوب است.

این پیام مورد انتقاد برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی قرار گرفته و با یادآوری شعار دانشجویان دانشگاه تهران در اواخر دهه نود، گفته‌اند که دوران اصلاح‌طلبان در ایران و تاثیر بر گروه خاکستری سپری شده است. برخی از کاربران نیز به موسیقی متن پیام خاتمی که مربوط به فیلم «حکومت نظامی» است، اشاره کرده و آن را سواستفاده از مضامین چپ برای جلب افکار عمومی خوانده‌اند.

پس از پیام خاتمی، حسن روحانی، هفتمین رئیس‌جمهور ایران نیز، روز چهارشنبه ششم تیر، در پیامی ویدئویی حمایت خود را از مسعود پزشکیان اعلام کرد.

علی‌اکبر ناطق نوری، رئیس سابق مجلس که پس از آن مدتی ریاست بازرسی در دفتر خامنه‌ای را هم برعهده داشت و از حامیان روحانی بوده است پس از ملاقات با پزشکیان از او حمایت کرده است.

در همین حال، برخی از چهره‌های شاخص اصول‌گرا خواستار ائتلاف و کناره‌گیری چند نامزد اصول‌گرا شده‌اند تا امکان رقابت با پزشکیان فراهم شود. از جمله حسین شریعتمداری، مدیرمسئول روزنامه کیهان در سرمقاله خود نوشته است که مدعیان اصلاحات و غربگراها از ائتلاف نگران هستند و نامزدهای اصولگرا نباید نگران وعده خود برای باقی ماندن در صحنه باشند او همچنین جمله‌ای از روح‌الله خمینی را نیز برای قانع کردن آنها نقل کرد که «مَرد آن است که از حرفش برگردد» برخی از فعالان سیاسی انتظار دارند علیرضا زاکانی، شهردار تهران و نامزد أصول‌گرا، امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، معاون رئیسی و نامزد أصول‌گرا و حتی سعیدجلیلی دیگر نامزد اصولگرا امروز یا فردا به نفع قالیباف اعلام انصراف کنند.

با این حال به نظر می‌رسد تلاش دیگری از سوی گروهحامیان جلیلی برای منصرف کردن قالیباف به سود جلیلی درجریان است. اگر هم قالیباف و هم جلیلی در صحنه انتخابات باقی بمانند، آرای دو گروه اصول‌گرا دوپاره خواهد شد و این قطعا به سود اصلاح‌طلبان است.

سیمای جمهوری اسلامی آخرین برنامه‌های تبلیغاتینامزدها را عصر چهارشنبه ۶ تیرماه پخش خواهد کرد و فعالیت تبلیغاتی نامزدها روز بعد به پایان می‌رسد.

در انتخابات ریاست جمهوری که هشتم تیرماه برگزارمی‌شود بیش از 61 میلیون نفر دارای حق رای هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size