آمریکا، بریتانیا و اروپا افراد و نهادهایی از جمله وزیر دفاع ایران را تحریم‌ کردند

در طرح تحریم‌های اعمال شده از سوی اتحادیه اروپا به افراد و نهادهای ایرانی که در حمایت از روسیه و گروه‌های مسلح در خاورمیانه نقش دارند، اشاره شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا و اتحادیه اروپا جمعه یازدهم خرداد به‌طور جداگانه تحریم‌هایی را علیه افراد و نهادهای ایرانی و از جمله بارزترین آنها محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع ایران اعمال کردند.

در این راستا تحریم‌های اتحادیه اروپا 9 فرد و نهاد ایرانی از جمله وزیر دفاع ایران را شامل شد.

خبرگزاری «العالم العربی» گزارش داد که اتحادیه اروپا، جمعه از اعمال تحریم‌های جدیدی علیه 6 فرد و 3 نهاد ایرانی از جمله محمدرضا آشتیانی، وزیر دفاع به دلیل نقش آن‌ها در انتقال سلاح به روسیه و گروه‌های مسلح در خاورمیانه خبر داده است.

در بیانیه شورای اروپا آمده است: «این شورا، جمعه اقدامات محدودکننده‌ای را علیه 6 فرد و 3 نهاد به دلیل نقش آنها در انتقال هواپیماهای بدون سرنشین به روسیه برای حمایت از جنگ این کشور علیه اوکراین و انتقال پهپاد یا موشک به گروه‌ها و نهادهای مسلحی که صلح و امنیت را در خاورمیانه و دریای سرخ یا به خاطر مشارکت آن‌ها در برنامه پهپادی ایرانی تضعیف می‌کنند، اتخاذ کرد.»

از جمله نهادهای مورد هدف، قرارگاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء و نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران است.

تهران طی دو سال گذشته، همواره فروش هرگونه سلاح از جمله هواپیماهای بدون سرنشین یا پهپاد به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین را رد کرده است.

از سوی دیگر، اوکراین بارها «اسناد و شواهدی» از آنچه استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی نوع «شاهد» در عملیات علیه نیروهای خود می‌داند را منتشر کرده است.

از سویی حوثی‌ها در دریای سرخ نیز حملاتی را با هدف قرار دادن کشتی‌ها در این آبراه بین‌المللی انجام می‌دهند و کشتیرانی تجاری را فلج کرده‌اند که در واکنش به آن کشورهای غربی، ایران را به حمایت از این گروه یمنی و ارسال سلاح و ارائه آموزش نظامی به آنها متهم می‌کنند.

شایان ذکر است که رهبران اتحادیه اروپا در آوریل گذشته نیز با افزایش تحریم‌ها علیه ایران پس از حمله پهپادی و موشکی آن به اسرائیل موافقت کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید