دومین گزارش از سانحه بالگرد رئیسی هجوم الکترونیک نقص فنی و خرابکاری را «منتفی» دانست

ستاد‌کل نیرو‌های مسلح ایران: آثاری ناشی از اقدامات جنگ الکترونیک بر روی بالگرد سانحه‌دیده مشاهده نشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

به گزارش خبرگزاری «مهر»، مرکز ارتباطات ستاد‌کل نیرو‌های مسلح ایران در دومین گزارش هیئت عالی بررسی ابعاد و علل سانحه سقوط بالگرد ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری فقید ایران و همراهان او نشان داد که این بالگرد در معرض «انفجار ناشی از خرابکاری» یا هیچ گونه اثر جنگ الکترونیکی قرار نگرفته است.

عدم نقص فنی

این گزارش می‌افزاید: «بخش اعظمی از اسناد، سوابق و مدارک مرتبط با تعمیر و نگهداری بالگرد سانحه‌دیده مورد بررسی دقیق قرار گرفت و اشکالی که به لحاظ تعمیرات و نگهداری بتواند در وقوع سانحه موثر باشد، مشاهده نشد».

بدون وزن اضافی

همچنین در این گزارش آمده است که طبق بررسی‌های به عمل آمده و محاسبات صورت گرفته، ظرفیت بالگرد از جهت تعداد سرنشین و تجهیزات، متناسب با حداکثر وزن استاندارد بالگرد در شروع پرواز و به هنگام برخاستن از مبداء تا مقصد و مسیر برگشت در حد مجاز رعایت شده است.

جنگ الکترونیک

برابر گزارش مرکز ارتباطات ستاد‌کل نیرو‌های مسلح ایران، کارشناسان تخصصی آثاری ناشی از اقدامات جنگ الکترونیک بر روی بالگرد سانحه‌دیده مشاهده نشده است.

ابراهیم رئیسی (63 ساله) هشتمین رئیس جمهوری اسلامی ایران عصر یکشنبه 30 اردیبهشت 1403 به همراه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه و 7 نفر دیگر از همراهان آنها در مسیر بازگشت از مراسم افتتاح سد «قیز قلعه‌سی» به سمت شهر تبریز، در منطقه ورزقان استان آذربایجان شرقی بر اثر سانحه هوایی سقوط بالگرد جان خود را از دست دادند.

شایان ذکر است رهبر جمهوری اسلامی ایران، در پی کشته‌شدن رئیسی، پنج روز عزای عمومی در ایران اعلام کرد و محمد مخبر (68 ساله) معاون رئیس ‌جمهوری را تا زمان برگزاری انتخابات 7 خرداد به عنوان کفیل سرپرست نهاد ریاست ‌جمهوری منصوب کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید