ترور 18 فرمانده و عضو سپاه پاسداران ایران در سوریه طی چهار ماه گذشته

اسرائیل از آغاز جنگ غزه تاکنون 10 حمله مستقیم به مواضع و پرسنل نیروی قدس سپاه پاسداران ایران در سوریه انجام داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حمله اسرائیل دوشنبه گذشته، اول آوریل (سیزدهم فروردین) به کنسولگری ایران در محله المزه دمشق که به کشته شدن سرتیپ محمدرضا زاهدی، از فرماندهان سپاه قدس و معاونش به همراه 5 افسر دیگر سپاه انجامید، قوی‌ترین حمله اسرائیل علیه نیروهای ایران در سوریه طی چهار ماه گذشته به حساب می‌آید.
به گزارش روزنامه «اطلاعات» چاپ تهران، رسانه‌های رسمی ایران روز چهارشنبه 15 فروردین، فهرستی از ترورهای انجام شده توسط اسرائیل در سوریه را منتشر کردند که اسامی اعضا و فرماندهان کشته شده سپاه پاسداران را از زمان حمله حماس به اسرائیل در هفتم اکتبر، در بر می‌گیرد.
بر اساس این گزارش‌ها، اسرائیل 18 عضو سپاه پاسداران شامل فرماندهان برجسته نظامی را از دوم دسامبر 2023 تا 2 آوریل 2024 ترور کرده است.
در دوم دسامبر 2023 دو عضو نیروی قدس به نام‌های سرتیپ پناه تقی زاده و سرتیپ محمدعلی عطایی طی حمله هوایی به مکان حضور آنها در دمشق، ترور شدند.
سرتیپ سید رضی موسوی از فرماندهان برجسته سپاه قدس سوریه نیز در 25 دسامبر گذشته در پی حمله پهپادی اسرائیل به محل اقامتش در زینبیه دمشق، ترور شد.
در 29 ژانویه 2024، 5 فرمانده و عضو سپاه قدس به نام‌های سرتیپ حجت الله امیدوار، سرلشکر علی آقازاده نژاد، حسین محمدی، سعید کریمی و محمدامین صمدی پس از هدف قرار دادن مقر اطلاعات نیروی قدس در المزه دمشق ترور شدند که بودند که سرلشکر حجت الله امیدور، مسئول اطلاعات سپاه قدس سوریه، برجسته‌ترین فرد ترورشده بود.
سعید علی‌دادی، از اعضای سپاه پاسداران نیز در دوم فوریه گذشته ماه در پی حمله هوایی اسرائیل در دمشق، ترور شد.
رضا زارعی، از اعضای سپاه پاسداران نیز مارس گذشته در حمله هوایی اسرائیل به شهر حمص سوریه ترور شد و در بیست و ششم همان ماه، بهروز واحدی، از عوامل سپاه قدس هنگام حضور که در شهر دیرالزور در شرق سوریه طی یک حمله هوایی، هدف قرار گرفت و کشته شد.
تازه ترین مورد حملات اسرائیل به مواضع ایران، حمله 13 فروردین به کنسولگری ایران در دمشق بود که به کشته شدن 7 فرمانده بلندپایه سپاه به نام‌های سرتیپ محمدرضا زاهدی، سرتیپ محمد هادی حاجی رحیمی و 5 نفر از افسران همراه آنها به اسامی حسین امان‌اللهی، مهدی جلالتی، محسن صداقت، علی آقا بابایی و علی صالحی روزبهانی انجامید.
اسرائیل از آغاز جنگ غزه تاکنون 10 حمله مستقیم به مواضع و پرسنل نیروی قدس سپاه پاسداران در سوریه انجام داده است.
اسرائیل طی ژانویه و فوریه گذشته، 3 حمله را به دمشق با هدف ترور ژنرال محمد سعید ایزدی و دیگر سربازان سپاه قدس انجام داد که این حملات ناکام ماند.
از زمان ورود ایران و متحدانش به سوریه، این کشور به عرصه‌ای حیاتی برای تحقق منافع تهران از طریق گسترش فعالیت های نظامی و تجاری‌اش از یک سو و تل‌آویو با حمله به اهداف ایرانی از سوی دیگر تبدیل شده است.
سپاه پاسداران ایران، شامگاه دوشنبه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که در حمله هوایی اسرائیل به دمشق، علاوه بر محمدرضا زاهدی فرمانده سپاه در سوریه و معاونش محمد هادی حاج رحیمی پنج افسر دیگر به نام‌های حسین امان اللهی، سید مهدی جلالتی، محسن صداقت، علی آقا بابایی و علی صالحی روزبهانی كشته شدند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در پیامی با اشاره به کشته‌شدن فرماندهان سپاه پاسداران ایران در سوریه اعلام کرد که اسرائیل «مجازات خواهد شد» و آن را «از این جنایت و امثال آن پشیمان خواهیم کرد.»

ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران نیز در بیانیه‌ای گفت که حمله اسرائیل به ساختمان [مجاور] کنسولگری جمهوری اسلامی در دمشق «بی‌پاسخ نخواهد ماند».

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید