گروه هفت: ایران اگر به روسیه موشک ارسال کند با «تحریم‌های شدید» به آن پاسخ خواهیم داد

یک مقام ارشد آمریکایی: اگر تهران به روسیه موشک ارسال کند پرواز هواپیماهای ایرانی بر فراز اروپا را ممنوع خواهیم کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هفت کشور صنعتی جهان موسوم به «گروه هفت» گزارش‌ها درباره قصد ایران برای ارسال موشک‌های بالستیک به روسیه را «بسیار نگران‌کننده» توصیف کردند.

گروه «G7» در بیانیه‌ مشترکی تهدید کرد که اگر تهران به مسکو موشک بالستیک ارسال کند، با اعمال تحریم‌های شدید برضد ایران به آن پاسخ خواهد داد.

هفت کشور صنعتی جهان شامل ایالات متحده آمریکا، کانادا، بریتانیا، فرانسه، آلمان، ایتالیا و ژاپن تاکید کردند که «اگر ایران ارسال موشک‌های بالستیک یا فناوری‌های مرتبط با آن به روسیه را آغاز کند، [این کشورها] آمادگی دارند با اقدامات سریع و هماهنگ که شامل اعمال تحریم‌های شدید می‌شود، به آن پاسخ دهند».

در همین راستا یک مقام ارشد آمریکایی گفت که کشورهای عضو گروه هفت آمادگی دارند که اگر ایران ارسال موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد به روسیه را آغاز کند تحریم‌های جدید شدیدی را علیه تهران و از جمله آن بر پروازهای خطوط هواپیمایی ایرانی به اروپا اعمال کنند.
وی تاکید کرد که اگر تهران به روسیه موشک ارسال کند پرواز هواپیماهای ایرانی بر فراز اروپا را ممنوع خواهیم کرد.

این مقام آمریکایی در اظهاراتی مطبوعاتی گفت:« پیام امروز ما تاکید بر این است که اگر ایران به ارسال موشک‌های بالستیک به روسیه اقدام کند، پاسخ جامعه بین‌المللی [برضد آن] فوری و سخت خواهد بود».

ارسال موشک‌های ایرانی به روسیه

شایان ذکر است که 6 منبع در گفت‌وگو با خبرگزاری «رویترز» در فوریه گذشته تایید کردند که در چارچوب اقدام به تقویت همکاری‌های نظامی میان ایران و روسیه، دو کشور تحت تحریم‌های آمریکا، تهران تعداد زیادی موشک بالستیک قوی زمین به زمین به مسکو ارسال کرده است.

سه منبع ایرانی خاطرنشان کردند که تهران نزدیک به 400 موشک شامل تعدادی از موشک‌های بالستیک کوتاه‌برد از نوع «فاتح - 110» و نظیر موشک «ذوالفقار» را عرضه کرده است.

کارشناسان می‌گویند این نوع موشک جابجا شونده قادر است اهدافی را در مسافت‌هایی مابین 300 الی 700 کیلومتر هدف قرار دهد.

محدودیت‌های بین‌المللی

هر چند محدودیت‌های اعمال شده شورای امنیت سازمان ملل متحد بر صادرات ایران از برخی موشک‌ها و پهپادها و دیگر فناوری‌ها در 18 اکتبر گذشته پایان یافته است، به‌رغم آن اما ایالات متحده آمریکا و اتحادیه اروپا تحریم‌های اعمال شده بر برنامه موشک‌های بالستیک ایران را در میانه نگرانی از صادرات تسلیحات تهران به گروه‌های نیابتی آن در منطقه خاورمیانه و همچنین روسیه ابقا کردند.

یک منبع چهارم آگاه از این موضوع نیز بدون ارائه جزئیات بیشتری تاکید کرد که روسیه اخیرا تعداد زیادی از موشک‌ها را از ایران دریافت کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید

  • فعال‌سازی حالت خواندن
    100% Font Size