همکاری «خطرناک» متخصصان خارجی با ایران برای توسعه پهپاد از طریق دانشگاه شریف

بر اساس گزارش اندیشکده «واشینگتن» در آمریکا، سرعت توسعه برنامه پهپادی ایران تا حدی مدیون حمایت تحقیقاتی دانشگاه شریف است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

شماری از دانشگاهیان ایالات متحده، بریتانیا و استرالیا در اقدامی که «بسیار خطرناک» توصیف شده، در جریان یک پروژه تحقیقاتی درباره پهپادها با دانشگاه «شریف» تهران، همکاری کردند.

روزنامه بریتانیایی «گاردین» در گزارشی اختصاصی در این باره روز چهارشنبه 14 فوریه فاش کرد که این تحقیق مشترک توسط یک کارشناس امنیتی به عنوان «کاربرد مستقیم نظامی و بسیار خطرناک» توصیف شد زیرا پهپادهای ساخت ایران مسئول تعدادی از حملات مرگبار در درگیری‌های اوکراین و خاورمیانه بوده‌اند و توسعه آنها به عنوان اولویت اصلی دولت ایران شناخته شده است.
با این حال، این گزارش هیچ مدرکی مبنی بر نقض قوانین یا تحریم‌ها مشاهده نکرده، بلکه افزون بر آن تحقیقات سال گذشته موسسه مهندسین برق و الکترونیک، که یک پایگاه جهانی میزبان مطالعات است، استفاده از پهپادها در شبکه‌های بی‌سیم و مراکز ارتباطی را مورد مطالعه قرار داده است.
به گفته کانر هیلی، مدیر نشریه تحقیقات دولتی «آی‌پی‌وی‌ام» که بر فناوری امنیتی متمرکز است، فناوری ارائه شده در این مقاله برای استفاده نظامی، پیامدهای مستقیمی دارد.

هیلی گفت این فناوری توانایی ایجاد کانال های ارتباطی جدید ضد پارازیت را دارد که مستقیماً به جنگ پهپادی در اوکراین مرتبط است.

رابرت چولدا، استاد مطالعات بین‌المللی و سیاسی در دانشگاه لودز در لهستان، گفت که این تحقیق به طور بالقوه «بسیار خطرناک" است و افزود: «این ایده خوبی نیست که دانشگاه‌ها در این پروژه ها شرکت کنند. هر سیستمی که به ارتباطات یا سیگنال‌های تکراری مربوط می‌شود به راحتی می تواند کاربرد نظامی داشته باشد.»

این تحقیقات توسط محققان دانشگاه «ساوتهمپتون» بریتانیا، دانشگاه «نیو ساوت ولز» استرالیا، دانشگاه «هیوستون» آمریکا و دانشگاه صنعتی «شریف» در تهران انجام شده است.
در میان نهادهای حمایت مالی کننده در این تحقیقات، نام شوراهای پژوهشی دارای حمایت دولتی در بریتانیا، اتحادیه اروپا، و استرالیا نیز دیده می‌شود.

دانشگاه شریف و تحریم‌ها

دانشگاه صنعتی شریف برای سال‌ها تحت تحریم‌های مالی اتحادیه اروپا و بریتانیا است و یکی از مقامات ارشد آن را نیز آمریکا تحریم کرده است.
بر اساس گزارش اندیشکده «واشینگتن» در آمریکا، سرعت توسعه برنامه پهپادی ایران تا حدی مدیون حمایت تحقیقاتی دانشگاه شریف است.
در این گزارش آمده، برد و دقت پهپادهای ساخت ایران در نتیجه تجهیز آن‌ها به دستگاه‌های ژیروسکوپی ابداع و طراحی‌شده در دانشگاه شریف به دست آمده است.
شایان ذکر است، پهپادهای ساخت ایران در پنج سال گذشته در جبهه های متعدد جنگی مورد استفاده قرار گرفته و ماهیت جنگ را کاملا تغییر داده‌اند. این پهپادها در اوکراین، سوریه، عراق و در حمله به کشتی‌های تجاری در دریای سرخ استفاده شده است.
شماری از کشورها در سال‌های اخیر برای جلوگیری از همکاری‌ دانشگاهی با ایران که ممکن است به پیشبرد برنامه‌های تسلیحاتی تهران کمک کند طرح‌هایی تدوین کردند. در این باره، دولت بریتانیا تحقیقی در مورد ادعای همکاری تعدادی از دانشگاه‌های بریتانیا با نهادهای ایرانی درباره تحقیقات مربوط به طراحی و ساخت پهپادها را آغاز کرده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید