رویترز: چین برای مهار حملات حوثی‌ها در دریای سرخ ایران را تحت فشار قرار داده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

چهار منبع ایرانی و یک دیپلمات به خبرگزاری «رویترز» گفتند که مقامات چینی از همتایان ایرانی خود درخواست کرده‌اند که در جلوگیری از حملات حوثی‌های وابسته به تهران به کشتی‌ها در دریای سرخ ایفای نقش کنند و در غیر این صورت ممکن است آسیبی به روابط تجاری با پکن وارد شود.

منابع آگاه ایرانی گفتند که در چند نشست اخیر پکن و تهران در مورد حملات در دریای سرخ و تجارت بین چین و ایران گفت‌وگوهایی صورت گرفته است.

این منابع از ارائه جزئیات دیگری در مورد زمان برگزاری این نشست‌ها و یا شرکت‌کنندگان در آن خودداری کردند.

یک مقام ایرانی آگاه که هویتش فاش نشده در گفت‌وگو با «رویترز» گفت که چین به مقامات ایران گفته است که «اگر به هر طریقی به منافع ما آسیب وارد شود، بر تجارت ما با تهران تأثیر خواهد گذاشت. بنابراین از حوثی ها بخواهید که خویشتن‌داری کنند.»

حملاتی که به گفته حوثی‌ها با هدف حمایت از فلسطینی‌ها در غزه انجام می‌شود، هزینه حمل و نقل دریایی و بیمه را افزایش داده است؛ چرا که باعث اختلال در یکی از مسیرهای اصلی تجارت بین آسیا و اروپا شده است، مسیری که به طور گسترده توسط کشتی‌هایی چین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رویترز در ادامه گفت که مقامات چینی هیچ اظهارنظری در مورد اینکه چگونه ممکن است روابط تجاری بین پکن و تهران تحت تاثیر ورود آسیب به منافع چین در نتیجه حملات حوثی‌ها قرار گیرد، نکردند.

اگرچه چین در دهه گذشته بزرگترین شریک تجاری ایران بوده است، اما روابط تجاری آنها نامتعادل است.

منابع ایرانی گفتند که پکن به صراحت گفته است که در صورت حمله به کشتی‌های مرتبط با چین و یا تحت تأثیر قرار گرفتن منافع این کشور، نسبت به تهران بسیار ناامید خواهد شد.

یک منبع آگاه ایرانی گفت که اگرچه چین برای ایران مهم است، اما تهران در کنار حوثی‌های یمن در غزه، لبنان، سوریه و عراق نیروهای نیابتی دارد و ائتلاف‌ها و اولویت‌های منطقه‌ای آن نقش عمده‌ای در تصمیم‌گیری دارد.

از سوی دیگر وزارت خارجه چین درباره دیدار با مقامات ایرانی برای بررسی حملات در دریای سرخ، گفت: «چین دوست صمیمانه کشورهای خاورمیانه است و متعهد به تقویت امنیت و ثبات و دستیابی به توسعه و شکوفایی مشترک در منطقه است».

وزارت خارجه چین افزود که پکن به شدت از کشورهای خاورمیانه در تقویت استقلال استراتژیک، متحد کردن صفوف و همکاری برای حل مسائل امنیتی منطقه حمایت می‌‌کند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید