نیویورک تایمز: ایران برای تشدید جنگ با اسرائیل به حوثی‌ها تکیه کرده است

به گفته تحلیلگران، حوثی‌ها برخلاف حزب‌الله، التزامی به دینامیز‌های سیاسی داخلی نداشته و در نتیجه عملا در برابر کسی پاسخگو نیستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی به نقل از دو تن از اعضای سپاه پاسداران نوشت که طرح جدید ایران بر افزایش حملات شبه‌نظامیان به اهداف اسرائیلی و آمریکایی در منطقه مبتنی است.

به نظر می‌رسد حوثی‌ها که اخیراً همزمان با حملات پهپادی و موشکی به اهداف اسرائیلی و آمریکایی، اقدام به ربودن و تهدید کشتی‌ها در دریای سرخ کردند، به ابزاری بسیار مهم، هرچند سرکش و خطرناک برای ایران تبدیل شده‌اند.

به گزارش نیویورک تایمز، تحلیلگران نزدیک به دولت ایران، حوثی‌ها را مناسب‌ترین ابزار برای تهران در راستای گسترش دامنه جنگ با اسرائیل درنظر می‌گیرند.

به گفته آنها موقعیت جغرافیایی حوثی‌ها در یمن، این گروه را در وضعیتی ایده‌ال برای تشدید تنش در منطقه، در راستای اعمال فشار بر اسرائیل برای پایان‌دادن به جنگ با حماس در غزه قرار می‌دهد.

طرح جدید

این طرح همچنین حملات حوثی‌ها به کشتی‌های اسرائیلی و آمریکایی در حال تردد در دریای سرخ با هدف مختل‌کردن امنیت دریایی، باربری جهانی و تامین انرژی را شامل می‌شود.

طبق گفته این دو عضو سپاه، براساس همین طرح، شبه‌نظامیان در عراق و سوریه نیز حملات خود را به پایگاه‌های نظامی آمریکا افزایش خواهند داد تا اذیت و آسیب بیشتری را ایجاد کنند.

آنها تاکید کردند که سپاه، داده‌های اطلاعاتی را برای کمک به شناسایی کشتی‌های متعلق به اسرائیل در دریای سرخ در اختیار حوثی‌ها قرار می‌دهد.

از سویی یک مقام ارشد دفاعی غربی و یکی از ایرانی‌های مطلع از این طرح فاش کردند که تهران همچنین یک مرکز اطلاعاتی در جنوب کشور ایجاد کرده تا اطلاعات مربوط کشتی‌های اسرائیلی را به حوثی‌ها منتقل کند.

نیروهای نیابتی برگزیده ایران

از سوی دیگر به گفته برخی تحلیلگران، حوثی ها به نیروهای نیابتی برگزیده ایران تبدیل شده‌اند، زیرا آنها در عین این که به اندازه کافی به آبراه‌های استراتژیک دریای سرخ نزدیک هستند تا کشتیرانی جهانی را مختل کنند، به اندازه کافی هم از اسرائیل فاصله دارند تا اجرای حملات تلافی جویانه علیه آنها، دشوار باشد.

به گفته تحلیلگران، حوثی‌ها برخلاف حزب‌الله، «التزامی به دینامیز‌های سیاسی داخلی نداشته و در نتیجه عملا در برابر کسی پاسخگو نیستند».

ناصر ایمانی، تحلیلگر سیاسی نزدیک به حکومت ایران، بر این باور است که «حوثی‌ها در درازمدت بیشتر از حماس یا حتی حزب‌الله، تهدیدی برای اسرائیل خواهند بود». ایمانی افزود: «ایران آنها را بازیگر اصلی و بخشی از استراتژی جمعی محور مقاومت به‌حساب می‌آورد.»

احداث یگان امنیتی ویژه یمن

دو مقام ارشد دفاعی اسرائیل نیز تأکید کردند که بر اساس داده‌های اطلاعاتی، رهبران ایران شبه‌نظامیان منطقه‌ای را به تشدید حملات خود علیه اسرائیل سوق می‌دهند.

به گفته آنها دوایر دفاعی و اطلاعاتی اسرائیلی ضمن ابراز نگرانی از حملات اخیر حوثی‌ها، خطر تهدیدات را به اندازه‌ای می‌دانند که سرویس اطلاعات نظامی را به احداث یگان ویژه تهدیدهای ناشی از یمن، واداشته است.

از نگاه مقامات اطلاعاتی اسرائیل و آمریکا، حوثی‌ها، خطر بزرگی هستند که می‌توانند ناخواسته و در اثر محاسبات نادرست، موجبات جنگ منطقه‌ای بزرگ‌تری را فراهم کنند.

آنها خاطرنشان می‌کنند که مقامات ایرانی به صراحت و مکرر اعلام کرده‌اند که به دنبال گسترش درگیری‌هایی که در 7 اکتبر میان اسرائیل و جنبش حماس در غزه آغاز شد، نیستند.

تهران معمولا کنترل خود را بر شبه‌نظامیان منطقه‌ای اعم از گروه حوثی در یمن، حزب‌الله لبنان و یا دیگر گروه‌های مسلح در عراق و سوریه انکار می‌کند.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، اخیرا کنترل کشورش بر حوثی‌ها و همچنین دیگر شبه‌نظامیان مستقر در سطح منطقه را تکذیب کرد ولی برخی از مسئولان بلندپایه و مشاوران نظامی ایرانی بارها در سخنرانی‌ها و نوشته‌هایشان در شبکه‌های اجتماعی، تاکید داشتند که تهران در کار تسلیح این شبه‌نظامیان از جمله حوثی‌ها است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید