نگرانی اروپا از پرونده هسته‌ای ایران و فشار به بایدن برای احیای مذاکرات با تهران

به گفته مقامات اروپایی زمان برای تعامل دیپلماتیک با برنامه هسته‌ای ایران با توجه به توانمندی تهران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ظرف چند ماه، رو به پایان است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با توقف مذاکرات هسته‌ای با ایران از اوت گذشته، اروپا درصدد ترغیب ایالات متحده به احیای مسیر دیپلماتیک با تهران است تا از بروز بحران هسته‌ای محتمل، به‌ویژه با توجه به پیشرفت ایران در غنی‌سازی اورانیوم، جلوگیری کند.

به گفته آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، مسئولان ذی‌ربط ایرانی در حال حاضر، غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم را آغاز کرده‌ و اخیرا مقدار کمی از اورانیوم با غنای بالا را تولید کرده‌اند که می‌تواند در ساخت سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

زمان رو به پایان است

در این زمینه، مقامات اروپایی تاکید کردند که زمان برای تعامل دیپلماتیک با برنامه هسته‌ای ایران با توجه به توانمندی تهران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای ظرف چند ماه، رو به پایان است.

به گزارش «وال‌استریت ژورنال»، مسئولان اروپایی نسبت به تعویق مذاکرات اتمی از سوی کاخ سفید به بعد از انتخابات 2024، ابراز نگرانی کردند.

با نزدیک‌شدن رقابت‌های ریاست جمهوری، دیپلمات‌های اروپایی خاطرنشان کردند که واشینگتن، هیچ ابتکار جدیدی که بتواند به گفت‌وگو با ایران بیانجامد، ارائه نکرده است.

مقامات آمریکایی تاکید کردند که ایده‌های مختلفی در دست بررسی دارند ولی نگرانی حاکم بر محافل اروپایی ناشی از چنین باوری است که این پرونده به بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا موکول شده است، به‌ویژه این که دولت کنونی بایدن اولویت را به موضوع جنگ روسیه – اوکراین و تنش با پکن در رابطه با تایوان می‌دهد.

توقف مذاکرات

در پی مخالفت ایران در اوت گذشته با پیشنهاد اروپا، مذاکرات احیای برجام در ازای لغو تحریم‌های بین‌المللی علیه تهران به حالت تعلیق درآمد.

مذاکرات اتمی در آوریل 2021 در وین میان ایران و قدرت‌های بزرگ آغاز شد، اما با افزایش تنش‌ بین تهران و واشینگتن این مذاکرات متوقف شد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید