آژانس از تغییر مخفیانه ساختار آبشارهای غنی‌سازی اورانیوم در «فردو» انتقاد کرد

پیش‌تر مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با اظهار این‌که ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای تولید «چندین بمب اتم» دارد بر ضرورت اقدام جهانی برای جلوگیری از دست‌یابی ایران به تسلیحات هسته‌ای تاکید کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی از اقدام مخفیانه ایران به تغییر ساختار آبشارهای سانتریفیوژها در سایت «فردو» جهت دست‌یابی به غنی‌سازی 60 درصدی اورانیوم خبر داده و شدیدا از این رویکرد ایران انتقاد کرد.

آژانس در گزارش محرمانه‌ای، ایران را به دلیل ایجاد تغییر اعلام‌نشده‌ای در اتصال بین دو آبشار سانتریفیوژهای IR-6 که اورانیوم را تا 60 درصد در نیروگاه فردو غنی‌سازی می‌کند، سرزنش کرد.

خبرگزاری «رویترز»، چهارشنبه 12 بهمن این گزارش آژانس را رؤیت کرده و نوشت، رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در این گزارش که برای کشورهای عضو ارسال شده، از این‌که ایران بدون اطلاع قبلی آژانس، تغییر اساسی در اطلاعات طراحی تاسیسات غنی‌سازی سوخت فردو در رابطه با تولید اورانیوم با غنای بالا اعمال کرده، نگران است.

این نهاد بین‌المللی چنین رویکردی ایران را باعث تضعیف اجرای تدابیر پادمانی و محدود ساختن فعالیت‌های نظارتی بازرسان در این کشور توصیف کرد.

پیش‌تر گروسی به پارلمان اروپا گفته بود، ایران اکنون 70 کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده به غلظت 60 و 1000 کیلوگرم به غلظت 20 درصد در اختیار دارد. برای ساخت بمب اتم، اورانیوم باید به غنی‌سازی بالای 90 درصد برسد.

گروسی هفته گذشته نیز با گفتن این‌که ایران اورانیوم غنی‌شده کافی برای تولید «چندین بمب اتم» دارد، تاکید کرد جهان باید جلوی ساخت سلاح هسته‌ای توسط این کشور را بگیرد.

نگرانی‌ها درباره برنامه هسته‌ای ایران در حالی افزایش یافته که جمهوری اسلامی در شهریورماه با طرح خواسته‌هایی نامربوط، امکان توافق برای احیای برجام بین ایران و دولت‌های غربی طرف مذاکره را از بین برد.

به‌دنبال آن دولت‌های غربی تاکنون بارها اعلام کرده‌اند که احیای برجام در اولویت و دستورکار آن‌ها نیست و به‌دنبال همکاری با شرکای خود برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید