دلار 45 هزار تومانى و تناقض اظهارات وزير كشور ايران

بحران اقتصادی پیشرو در ایران ممکن است منتهی به یک رشته اعتراضات دیگر شود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

در حالی که برای اولین بار قیمت هر دلار آمریکا با از 45 هزار تومان عبور کرده و نرخ تورم دی ماه نسبت به نسبت به ماه قبل 1.3 واحد درصد افزایش را نشان می‌دهد.٬ احمد وحیدی٬ وزیر کشور ايران٬ در واکنش به این معضل مدعی شد: «ما خودمان دلار را بزرگ کردیم.»

به گزارش رسانه‌های دولتی ایران، وحیدی، روز یکشنبه در اجلاس اتاق اصناف گفت: «آمریکا با دلار سلطه جهانی درست کرده است، روزی را خواهید دید که آمریکا فرو می‌ریزد و کاخ دلار نیز با آن سقوط می‌کند».

این در حالی است که بر اساس گزارش وب‌سایت «بن‌بست» که قیمت ارز و سکه در بازار ایران‌ را منتشر می‌کند، هر دلار آمریکا امروز یک‌شنبه 2 بهمن‌ برای ساعاتی از مرز 45 هزار تومان عبور کرد و بار دیگر به کانال 44 هزار تومانی بازگشت.

تا حدود چهار ماه پیش قیمت دلار آمریکا در بازار غیررسمی ارز تهران با نرخ تقریبی 28 هزار تومان معامله می‌شد.

عدم موفقیت دولت ابراهیم رئیسی در کنترل بازار ارزهای خارجی موجب تغییر رییس بانک مرکزی در کمتر از یک ماه پیش شد. محمدرضا فرزین اوایل دی ماه با هدف کنترل قیمت ارزهای خارجی جایگزین علی صالح‌آبادی شده بود؛ اما تغییر رییس بانک مرکزی هم نتوانست بحران اقتصادی ایران را حل کند.

پس از قطعنامه پارلمان اروپا علیه سپاه و همچنین اعلام وضع تحریم‌های جدید از سوی اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی، بار دیگر بازار ارزهای خارجی در ایران ملتهب‌تر شده است.

همزمان تحلیل‌گران هشدار می‌دهند که بحران اقتصادی پیشرو ممکن است منتهی به یک رشته اعتراضات دیگری در ایران بشود.

روز گذشته نیز خبرگزاری «رویترز» اعلام کرد که ارزش پول ملی ایران، به دلیل «تحریم‌ها و انزوای بین‌المللی جمهوری اسلامی» به پایین‌ترین میزان خود رسیده است.

پیشتر روزنامه «وال استریت ژورنال»، در گزارشی در رابطه با بحران ارزی در ایران نوشته بود که وزارت خزانه‌داری آمریکا اقداماتی در رابطه با جلوگیری از پولشویی ‌و فعالیت غیر قانونی برخی بانک‌های تجاری عراق برای انتقال دلار به ایران و دیگر کشورهای تحت تحریم انجام داده است.

پیش‌بینی وقوع اعتراضات به دلیل نارضایتی‌های اقتصادی در ایران در حالی است که خود مقام‌های جمهوری اسلامی نیز پیش‌بینی از بهبود وضعیت اقتصادی در آینده نزدیک ندارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم