خاکسپاری مخفیانه پیکر مجیدرضا رهنورد توسط ماموران حکومتی

قوه قضائیه ایران، رهنورد را به «حمله با سلاح سرد» در مشهد به دو مامور بسیجی به نام‌های دانیال رضازاده و حسین زینال‌زاده در جریان اعتراضات جاری ایران به «محاربه» متهم کرده بود

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حساب توییتری «1500 تصویر» که اخبار اعتراضات ایران را منتشر می‌کند، صبح دوشنبه 21 آذر نوشت که ماموران جمهوری اسلامی بدون اطلاع خانواده مجیدرضا رهنورد، معترض اعدام‌شده، پیکر او را در قطعه 66 «بهشت‌ رضا» در مشهد خاکسپاری کردند.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضاییه، بامداد امروز از اعدام مجیدرضا رهنورد، در «ملا عام» در مشهد خبر داد.

قوه قضائیه ایران، رهنورد را به «حمله با سلاح سرد» در مشهد به دو مامور بسیجی به نام‌های دانیال رضازاده و حسین زینال‌زاده در جریان اعتراضات جاری ایران به «محاربه» متهم کرده بود.

اعدام این معترض تنها 23 روز پس از بازداشت او انجام شد.

در همین راستا، وزیر خارجه آلمان اعدام‌ معترضان بازداشتی در ایران را «تلاشی برای ارعاب تظاهرکنندگان» و «جلوگیری از تظاهرات» خواند.

هانا نیومن، نماینده پارلمان اروپا نیز با انتشار عکسی از مجیدرضا رهنورد، اعدام او را مصداق «قساوت مطلق» دانست.

نیومن، در توییتی نوشت: «دومین معترض در ایران اعدام شد. آن‌ها صبح به خانواده‌اش تلفن زده و اعدام او را اطلاع دادند. گفتند خودمان خاکسپاری را انجام می‌دهیم. والدین رهنورد حتی نتوانستند او را برای آخرین بار ببینند. این قساوت مطلق است.»

این دومین مورد اجرای حکم اعدام در رابطه با اعتراضات جاری در ایران است. پیشتر جمهوری اسلامی، در 17 آذر، محسن شکاری، یکی دیگر از معترضان بازداشتی را اعدام کرد.

بنا به گزارش‌ها، پیکر محسن شکاری هم به شرط «عدم اطلاع‌رسانی» و با حضور چند نفر از اعضای خانواده او، با حضور گسترده نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، در قطعه 92 آرامستان «بهشت زهرا» در تهران به خاک سپرده شد.

از سوی دیگر، گروهی از پزشکان در سراسر جهان در ویدیویی اعتراض خود را نسبت به حکم اعدام حمید قره‌حسنلو، پزشک متعرض زندانی، اعلام کردند.

سازمان «عفو بین الملل»، جمعه 11 آذر، در گزارشی با اشاره به این که تاکنون دست‌کم 6 نفر بازداشت‌شده در جریان اعتراضات در «محاکماتی ساختگی» به اعدام محکوم شده‌اند، یادآور شد جمهوری اسلامی از مجازات «اعدام» به‌ عنوان ابزاری برای «سرکوب سیاسی به‌ منظور ایجاد ترس در بین مردم و پایان دادن به قیام مردمی» استفاده می‌کند.

«عفو بین‌الملل» اعلام کرد، دستکم 28 نفر، از جمله 3 کودک که در جریان اعتراضات سراسری اخیر در ایران بازداشت شده‌اند، با اتهاماتی نظیر «افساد فی الارض» و «محاربه»، در خطر اعدام قرار دارند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید