پیکر محسن شکاری در محاصره نیروهای امنیتی در بهشت زهرا به خاک سپرده شد

قوه قضائیه ایران روز گذشته شکاری را به دلیل «بستن خیابان ستارخان» اعدام کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حساب توییتری «1500 تصویر» که اخبار اعتراضات ایران را منتشر می‌کند، جمعه 18 آذر خبر داد که پیکر محسن شکاری، معترض اعدام‌شده، به شرط عدم اطلاع‌رسانی و با حضور چند نفر از اعضای خانواده او، با حضور گسترده نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی، در قطعه 92 آرامستان «بهشت زهرا» در تهران به خاک سپرده شد.

تظاهرات شبانه در تهران

شب گذشته شماری از شهروندان تهرانی در چندین منطقه از این شهر، در اعتراض به اعدام محسن شکاری تجمعاتی برگزار کردند.

قوه قضائیه ایران، صبح پنج‌شنبه 17 آذر، شکاری را به دلیل «بستن خیابان ستارخان» اعدام کرد.

در اعتراض به اعدام این جوان معترض، شهروندان تهرانی در خیابان ستارخان پایتخت با سر دادن شعار «مرگ بر دیکتاتور» خواستار رهایی و سرنگونی رژیم ولایت فقیه شدند.

معترضان همچنین در جریان تظاهرات دیشب در ستارخان شعارهای «می‌کشم، می‌کشم، آنکه برادرم کشت» و «مرگ بر خامنه‌ای» سردادند.

در همین راستا، حساب توییتری «1500 تصویر»، تصاویری منتشر کرد که لحظه باخبر شدن خانواده محسن شکاری از اعدام فرزندشان را نشان می‌دهد.

در پی اعدام این جوان معترض 23 ساله، سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا این اقدام جمهوری اسلامی را به شدیدترین لحن محکوم کردند.

پنی وانگ، وزیر خارجه استرالیا هم در واکنش به اعدام محسن شکاری ضمن محکوم کردن این اقدام در توییتی نوشت «ما از جمهوری اسلامی می‌خواهیم فورا اعدام‌ها را متوقف کند.»

سازمان عفو بین‌الملل با اشاره به اعدام شکاری، توسط قوه قضائیه جمهوری اسلامی، صدور مجازات اعدام را «تلاش مذبوحانه» حاکمیت برای توقف اعتراضات سراسری در این کشور خواند.

به گفته عفو بین‌الملل، جامعه جهانی باید فورا از مقامات جمهوری اسلامی بخواهد تا از مجازات اعدام به عنوان وسیله‌ای برای سرکوب سیاسی معترضان استفاده نکنند.

«سازمان حقوق بشر ایران» نیز ضمن محکوم کردن اعدام محسن شکاری، خواستار اقدام فوری جامعه جهانی برای توقف «اعدام» معترضان توسط جمهوری اسلامی شد.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در واکنش به اعدام این معترض، گفت اعدام او «پس از محاکمه در بی‌دادگاه حکومت باید با واکنش بسیار قوی روبه‌رو شود.»

اعدام این زندانی درحالی صورت گرفت که تنها 75 روز از بازداشت او سپری شده بود و در مراحل دادرسی و محاکمه به وکیل اختیاری دسترسی نداشت.

شکاری اولین معترض اعدامی در جریان اعتراضات سراسری جاری به‌شمار می‌رود.

به گزارش سازمان حقوق بشر ایران، شمار محکومان به اعدام از میان شهروندان بازداشتی در جریان اعتراضات سراسری جاری تا‌کنون به دست‌کم 11 نفر رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید