تروئیکای اروپایی، آمریکا و اتحادیه اروپا اعدام «محسن شکاری» را به شدت محکوم کردند

اتحادیه اروپا نشستی در سطح وزرای خارجه را برای بررسی سرکوب جمهوری اسلامی علیه معترضان در ایران تشکیل می‌دهد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در پی اعدام یک معترض 23 ساله به نام «محسن شکاری» در تهران، سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه، اتحادیه اروپا و ایالات متحده آمریکا این اقدام جمهوری اسلامی را به شدیدترین لحن محکوم کردند.

محسن شکاری به‌دلیل شرکت در اعتراضات ضد‌حکومتی جاری در ایران از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی به اتهام مجروح کردن یک نیروی بسیجی و «محاربه با خدا» اعدام شد.

در همین رابطه ایالات متحده اقدام حکومت جمهوری اسلامی به اعدام یک نفر از افراد بازداشت شده در اعتراضات جاری ایران را نشانه‌ای از تشدید تنش‌ هولناک تهران توصیف کرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا ضمن محکوم کردن اعدام «محسن شکاری» از بازداشت شدگان اعتراضات جاری در ایران، تاکید کرد که ایالات متحده رژیم جمهوری اسلامی را به‌دلیل خشونت وحشیانه‌ای که علیه مردم این کشور اعمال می‌کند، پاسخگو خواهد کرد.

رابرت مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران نیز با محکوم کردن اعدام «محسن شکاری» جوان معترض بازداشتی توسط جمهوری اسلامی در تهران، اعدام او پس از یک محاکمه نمایشی را تنش‌زایی خطرناک توصیف و تاکید کرد که واشینگتن برای مقابله با نقض‌های حقوق بشر در ایران با شرکای خود هماهنگی می‌کند.

اتحادیه اروپا نیز شامگاه پنج‌شنبه 17 آذر از برگزاری نشستی در سطح وزرای خارجه برای بررسی سرکوب خشونت‌بار حکومت جمهوری اسلامی علیه معترضان در ایران خبر داد.

آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در توییتی نوشت که اقدام رژیم جمهوری اسلامی به اعدام یکی از معترضان در ایران نشانه دهن‌کجی بدون مرز به انسانیت است. بربوک با تاکید بر روند ناعادلانه دادرسی برای این جوان اهل تهران و خطر اعدام چند تن دیگر از معترضان نوشت که اعدام‌ها خللی در عزم مردم ایران برای رسیدن به آزادی ایجاد نخواهد کرد.

محسن شکاری
محسن شکاری

همزمان سخنگوی وزارت خارجه فرانسه، آن‌کلر لجندر در یک کنفرانس مطبوعاتی اعدام این جوان معترض را در ادامه سایر «خشونت‌های غیرقابل قبول» و سرکوب‌های هولناک رژیم جمهوری اسلامی دیده و گفت: «قویا بر ضرورت احترام به حق اعتراض مسالمت‌آمیز تاکید می‌ورزیم.» او همچنین تاکید کرد: «خواسته‌های معترضان مشروع است و باید شنیده شود.»

جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا نیز در توئیت دیگری نسبت به اعدام محسن شکاری واکنش نشان داد و نوشت: «خشمگین از خبر غم‌انگیز اولین اعدام یک معترض در ایران. جهان نمی‌تواند چشم خود را بر خشونت نفرت‌انگیز رژیم ایران علیه مردم خود ببندد. بریتانیا در هر شرایطی با مجازات اعدام مخالف است.»

تروئیکای اروپایی در حالی ساعاتی بعد از انتشار خبر اعدام این جوان معترض واکنش نشان دادند که در هفته‌های گذشته ایران اعلام کرده برای از سرگیری مذاکرات هسته‌ای با این کشورها، مایل است همکاری‌های خود با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را افزایش دهد.

پیش از این اتحادیه اروپا در دو بسته تحریمی و بریتانیا نیز به طور جداگانه در دو بسته دیگر، چندین فرد و نهاد وابسته به حکومت ایران را به دلیل نقش آن‌ها در سرکوب معترضان و نقش گسترده حقوق‌بشر تحریم کرده‌اند.

مقامات این کشورها نیز تاکنون چندین بار از ایرانیانی که به صورت مسالمت‌آمیز در پی گرفتن حقوق اساسی بشری خود هستند، اعلام حمایت کرده و خواهان توقف خشونت‌ها و سرکوب علیه معترضان شده‌اند.

شورای حقوق‌بشر سازمان ملل متحد نیز با ابتکار آلمان قرار است کمیته‌ای حقیقت‌یاب تشکیل داده و موارد نقض حقوق‌بشر در جریان اعتراضات را ثبت، ضبط و مورد بررسی قرار دهد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید