محسن شکاری از معترضان بازداشتی در تهران اعدام شد

گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در ایران با نگرانی از تشدید سرکوب معترضان گفته بود که جمهوری اسلامی «کارزار» صدور حکم اعدام برای معترضان به راه انداخته‌ است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

«محسن شکاری» از معترضان ساکن تهران و بازداشت‌شده در اعتراضات سراسری جاری صبح امروز اعدام شد.

خبرگزاری امنیتی «تسنیم» پنج‌شنبه 17 آذر با انتشار این خبر مدعی شد که شکاری در روز سوم‌ مهرماه گذشته «خیابان ستارخان تهران را مسدود کرده» و یکی از ماموران امنیتی جمهوری اسلامی را با قمه «مجروح» کرده بود.

دیوان عالی کشور هم پیشتر با رد فرجام‌خواهی وکیل این شهروند معترض، حضور او در جمع معترضان و تهدید نیروهای امنیتی با سلاح سرد را مصداق «محاربه» عنوان کرده بود.

شکاری اولین معترض اعدامی در جریان اعتراضات سراسری جاری به‌شمار می‌رود.

قوه قضائیه جمهوری اسلامی، سه‌شنبه 15 آذر نیز برای پنج تن از بازداشت‌شدگان اخیر حکم اعدام صادر کرد.

این افراد که در روز چهلم کشته‌شدن حدیث نجفی، از شهروندان معترض ساکن کرج بازداشت شدند، به قتل روح‌الله عجمیان، از نیروهای بسیجی متهم شده و با طرح اتهام «افساد فی الارض» به اعدام محکوم شدند.

به گزارش «سازمان حقوق بشر ایران»، شمار محکومان به اعدام از میان شهروندان بازداشتی در جریان اعتراضات سراسری جاری تا‌کنون به دست‌کم 11 نفر رسیده است.

برخی وکلا ‌و شخصیت‌های حقوقی در ایران دادگاه‌های انقلاب و صدور احکام افساد فی الارض و محاربه را غیر قانونی دانسته و خواستار توقف صدور احکام اعدام برای معترضان مسالمت‌جو در کشور شده‌اند.

پیش از این، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در ایران با نگرانی از تشدید سرکوب معترضان گفته بود که جمهوری اسلامی «کارزار» صدور حکم اعدام برای معترضان به راه انداخته‌ است.

در همین رابطه، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه چهارشنبه شانزدهم آذر در جریان اعتراضات ایران 475 نفر کشته شدند که 65 تن از آنها کودک بودند.

کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا هم با تصویب قطعنامه‌ای ضمن اعلام حمایت از معترضان در ایران، خشونت به کار رفته از سوی ماشین سرکوب رژیم جمهوری اسلامی علیه معترضان مسالمت‌جو را محکوم کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید