نامه سرگشاده وکلا: دادگاه‌های انقلاب غیرقانونی است، احکام اعدام را متوقف کنید

رئیس قوه قضائیه ایران اعلام کرد که احکام تعدادی از «محاربان و مفسدان فی الارض» تایید شده و به زودی اجرا خواهد شد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نسرین ستوده و محمد سیف‌زاده، فعالان حقوق بشر، وکیل و زندانیان سیاسی سابق در نامه‌ای سرگشاده با غیرقانونی دانستن دادگاه‌های انقلاب، خواستار توقف صدور احکام «اعدام» علیه معترضان بازداشتی در جریان اعتراضات سراسری جاری در ایران شدند.

این دو فعال با اشاره به حق اجتماع و راهپیمایی گفته‌اند که معترضان در بازداشتگاه‌های جمهوری اسلامی مورد اذیت و آزار قرار گرفته و افزودند: «از آنجا که اکثر این افراد در دادگاه‌های انقلاب محکوم شده‌اند که فاقد وجاهت قانونی هستند و از آنجا که این افراد از حق داشتن وکیل مستقل محروم بوده‌اند و همچنین به‌دلیل فقدان دادرسی عادلانه در قوه قضاییه و بی‌طرف نبودن قضات رسیدگی کننده، احکام صادره به هیچ‌وجه قانونی و قابل دفاع نیستند.»

این دو فعال با یادآوری وظایف قانونی رئیس قوه قضائیه اظهار داشتند: «اکیدا می‌خواهیم تا ضمن جلوگیری از هرنوع اقدام غیر قانونی و ادامه بازداشت معترضان، به‌ویژه این اطمینان روشن و واضح به مردم داده شود که هیچ یک از هموطنان‌مان اعم از کرد و بلوچ و لر و ترک و فارس‌زبان در معرض صدور یا اجرای حکم اعدام قرار نمی‌گیرند.»

در همین رابطه، غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه دوشنبه در جلسه شورای عالی قضایی ایران درباره اجرای احکام صادر شده علیه معترضان گفت:‌ «احکام تعدادی از مفسدان و محاربان تائید شده و به‌زودی اجرا خواهد شد.»

دادگاه تعدادی از متهمان اعتراضات سراسری طی هفته‌های گذشته برگزار شده و دست‌کم 39 نفر با اتهامات «محاربه و افساد فی الارض» روبرو شده‌اند و برخی از جمله محمد قبادلو، سهند نورمحمدزاده، محمد بروغنی، توحید درویشی و ماهان صدرات نیز احکام بدوی اعدامشان صادر شده است.

سازمان حقوق بشر ایران هم اعلام کرد که طی روزهای دوزادهم تا چهاردهم آذر دست‌کم 14 نفر در زندان‌های رجایی‌شهر، زاهدان، شیراز، اصفهان و یاسوج اعدام شدند.

به گفته نهادهای حقوق بشری، حکم اعدام 4 زندانی امنیتی با اتهام «جاسوسی برای اسرائیل» و «آدم‌ربایی» نیز انجام شد. در میان اعدام‌شدگان همچنین یک زن و پنج شهروند بلوچ دیده می‌شوند.

جمهوری اسلامی از ابتدای سال 2022 تاکنون تعداد 555 فقره و از ابتدای سال 1401 تاکنون 459 فقره اعدام اجرا کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته حداقل دو برابر افزایش نشان می‌دهد.

خبرگزاری «هه‌نگاو» هم گزارش داد که در جریان اعتراضات سراسری جاری دست‌کم 300 دانش‌آموز در شهرهای مختلف کردستان ربوده شدند که اسامی 130 نفر احراز شده است.

به گفته این خبرگزاری، از این 130 نفر، 27 نفر دختر و 103 نفر پسر هستند.

از سویی، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران‌ اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه دوشنبه 14 آذر، در جریان اعتراضات ایران 473 نفر کشته شدند که 64 تن از آنها کودک بودند.

بر اساس اعلام این خبرگزاری، در این مدت 18215 معترض هم بازداشت شده‌اند که تنها هویت 3580 نفر از آنها مشخص شده ‌است.

بنا به گزارش هرانا، 586 دانشجو در جریان اعتراضات ایران بازداشت و 1131 تجمع شهری و دانشگاهی در کشور انجام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید