بازداشت سرداری که جزئیات مرگ «مهسا امینی» را فاش کرد

این فرمانده سابق سپاه، مقامات جمهوری اسلامی را «جاه‌طلب و بی‌هویت» توصیف کرده و گفته بود، اگر با پذیرش مسئولیت و عذرخواهی، «عقل سلیم» به خرج داده می‌شد، شاید «تبعات کمتری» گریبان حکومت را می‌گرفت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

سردار محمدباقر بختیار، از فرماندهان پیشین سپاه پاسداران در حمله نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی به منزلش بازداشت و وسایل شخصی او نیز ضبط شدند.

بختیار پیشتر با انتشار یک فایل صوتی، حکومت جمهوری اسلامی را به پنهان‌کردن دلایل واقعی مرگ «مهسا امینی» متهم کرد و بیان داشت که منابع موثقی در پزشکی قانونی مرگ این دختر جوان 22 ساله را «آسیب به جمجمه» تشخیص داده‌اند.

کانال خبرگزاری «سحام نیوز» در تلگرام، با انتشار خبر بازداشت این سردار پیشین سپاه، اعلام کرد که از محل بازداشت و نگهداری او خبری در دست نیست.

بختیار در فایل صوتی خود با استناد به «اطلاعات انسان‌های با وجدان داخل سیستم» گفته بود که در بدو ورود مهسا امینی به بیمارستان به‌دلیل «خونریزی داخلی» او را بستری و مجبور به خارج‌کردن طحال آسیب‌دیده او از بدن شدند تا وضعیت جسمی این زن جوان پایدار شود اما به‌رغم این اقدامات و به‌دلیل «آسیب به جمجمه»، مهسا امینی به کما رفت و جان خود را از دست داد.

این فرمانده سابق سپاه، مقامات جمهوری اسلامی را «جاه‌طلب و بی‌هویت» توصیف کرده و گفته بود، اگر با پذیرش مسئولیت و عذرخواهی از این واقعه، «عقل سلیم» به خرج داده می‌شد، شاید «تبعات کمتری» گریبان حکومت را می‌گرفت.

او با توجه به شعارهای سر داده شده علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی توسط معترضان و انتقاد از سیاست‌های حکومت تاکید کرده بود: «مردم رویکردشان مستقیما به رهبری شده، شعارشان علیه رهبری است. مردم شما را نمی‌خواهند. این را بفهمید.»

در همین رابطه، جاوید رحمان، گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در ایران با اشاره به «کارزار» جدید صدور حکم اعدام برای معترضان در ایران، از افزایش سرکوب اعتراضات ابراز نگرانی کرد.

رحمان، سه‌شنبه به خبرگزاری «رویترز» گفت، تشکیل کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل ممکن است جمهوری اسلامی را برای اعمال سرکوب و خشونت بیشتر نسبت به معترضان تحریک کند.

25 کشور عضو شورای حقوق‌بشر سازمان ملل، پنج‌شنبه 3 آذر در نشست ویژه‌ای درباره سرکوب مرگ‌بار اعتراضات در ایران طی قطعنامه‌ای خواهان تشکیل کمیته حقیقت‌یاب شدند تا موارد نقض حقوق بشر معترضان و زنان و دختران ایرانی را ثبت و گزارش کند.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه ایالات متحده هم با تحسین «شجاعت فوق‌العاده» زنان ایرانی که برابر جمهوری اسلامی ایستاده‌اند و «حقوق اساسی خود را مطالبه می‌کنند»، تاکید کرد آمریکا باید آشکارا از مردم معترض ایران برابر «سرکوب» نیروهای حکومتی حمایت کند.

بلینکن اظهار داشت، ایالات متحده افرادی که مسئول سرکوب مردم معترض ایران بوده‌اند را «مجازات» می‌کند، و افزود آمریکا همچنین گام‌های برداشته برای اینکه اطمینان حاصل کند معترضان ایرانی به فناوری لازم برای ارتباط با یکدیگر دسترسی دارند.

در همین رابطه، خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، بر اساس آخرین گزارش‌های دریافتی اعلام کرد از 26 شهریور تا شامگاه چهارشنبه 9 آذر، در جریان اعتراضات ایران 459 نفر کشته شدند که 64 تن از آنها کودک بودند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید