شخصیت‌های دینی خاش، تفتان و میرجاوه خواستار توقف «ماشین سرکوب» جمهوری اسلامی شدند

به گفته نویسندگان این بیانیه، نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی در مساجد اهل سنت به دنبال ایجاد «ترس و وحشت» در بین نمازگزاران و «مسجد هراسی» هستند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

ائمه جمعه، جماعت و علمای دینی شهرستان‌های خاش، تفتان و میرجاوه با انتشار بیانیه‌ای، خواستار «توقف ماشین سرکوب» در ایران شده و با اشاره به حادثه کشتار زاهدان در 8 مهر و کشتار خاش در 13 آبان، به رفتار جمهوری اسلامی اعتراض کردند.

این بیانیه که سه‌شنبه 8 آذر منتشر شد، ضمن محکومیت سرکوب مرگ‌بار اعتراضات در ایران به ویژه در استان کردستان و شهرهای کردنشین، موضع‌گیری واحد علمای اهل سنت سراسر ایران را نشانه‌ای از «همبستگی ملی» دانست.

Advertisement

شخصیت‌های اهل سنت در این بیانیه، بازداشت و حمله به نیروهای انتظامات مسجد مکی زاهدان و مسجد الخلیل خاش در هفته‌های گذشته را نیز محکوم کرده و آن را «یورش نیروهای سرکوبگر» توصیف کردند.

به گفته نویسندگان این بیانیه، نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی در مساجد اهل سنت به دنبال ایجاد «ترس و وحشت» در بین نمازگزاران و «مسجد هراسی» هستند.

منابع «العربیه فارسی» نیز پیشتر اطلاع داده بودند که نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی در جریان بازجویی معترضان در شهر پهره(ایرانشهر) از آن‌ها خواسته بودند تا از حضور در مراسم نماز جمعه «مسجد نور» این شهر خودداری کنند.

شخصیت‌های دینی شهرستان‌های خاش، تفتان و میرجاوه در ادامه بیانیه خود، ضمن اعلام همبستگی با عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه مسجد مکی زاهدان، از مواضع و درخواست‌های او اعلام حمایت کردند.

این بیانیه همچنین خواستار آزادی تمام زندانیان سیاسی کشور از جمله معترضینی شده است که در جریان خیزش مردم ایران علیه جمهوری اسلامی توسط نیروهای حکومتی بازداشت شده‌اند.

شخصیت‌های اهل سنت در این بیانیه همچنین بر رسیدگی به حقوق زنان ایران تأکید کرده و تشکیل اعتراضات مسالمت‌آمیز را حق مردم ایران دانستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید