کی‌یف: چندین مستشار نظامی ایرانی در کریمه کشته شدند

جمهوری اسلامی اذعان کرد تعدادی پهپاد به روسیه تحویل داده اما مدعی شد که این تسلیحات را پیش از آغاز جنگ اوکراین به مسکو صادر کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

اولکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت و دفاع اوکراین از کشته‌شدن چندین مستشار ایرانی در شبه‌جزیره کریمه خبر داد که به نیروهای روس در بکارگیری پهپادهای ساخت ایران آموزش می‌دادند.

دانیلوف، پنج‌شنبه 3 آذر در گفتگو‌ با روزنامه بریتانیایی «گاردین» هشدار داد هر ایرانی حاضر در اراضی اوکراینی اشغال‌شده توسط روسیه، هدف ارتش اوکراین قرار خواهد گرفت.

او‌ درباره حضور نظامی ایران در کریمه اظهار داشت: «آنها بدون دعوت در قلمروی ما حضور دارند. اگر با روس‌ها در ویران‌کردن کشورمان همکاری می‌کنند، باید آنها را بکشیم.»

این مقام عالی اوکراینی افزود: «ایرانی‌ها اصرار دارند که تسلیحاتی به روسیه صادر نکرده‌اند، با این حال واقعیت‌ها روایت آنها را تایید نمی‌کند.»

دانیلوف اشاره کرد که «بدون آموزش توسط مستشاران ایرانی» امکان استفاده از پهپادهای ارسالی به روسیه وجود ندارد.

او تاکید کرد: «در دنیای کنونی چیزی پنهان نمی‌ماند و پس از گذشت زمان اندکی همه چیز روشن و آشکار می‌شود.»

پیشتر جمهوری اسلامی اذعان کرد تعدادی پهپاد به روسیه تحویل داده اما مدعی شد که این تسلیحات را پیش از آغاز جنگ اوکراین به مسکو صادر کرده است.

این اظهارات صحت سخنان مقامات اوکراینی درباره بکارگیری پهپادهای ایرانی توسط روسیه علیه زیرساخت‌های اوکراین را تایید کرد. تا پیش از آن، تهران ارسال و بکارگیری هر گونه تسلیحات ایرانی توسط روس‌ها در جنگ اوکراین را تکذیب می‌کرد.

کی‌یف تاکید کرد که تاکنون حدود 400 پهپاد ایرانی در حمله به شهروندان اوکراینی بکار گرفته شده و مسکو درخواست بیش از 2000 پهپاد دیگر را به ایران داده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید