در واکنش به قطعنامه شورای حکام؛ ایران سفر مدیر آژانس به تهران را تلویحا رد کرد

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از ایران خواسته با تحقیقات آژانس در مورد آثار اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده فورا همکاری کند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به طور ضمنی سفر رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران را رد و گفت، این سفر برای وقتی بود که از سیاست فشار استفاده نکنند.

اسلامی، جمعه 27 آبان، در واکنش به قطعنامه احتمالی آژانس پیرامون برنامه اتمی جمهوری اسلامی مدعی شد که «حرکت‌های سیاسی و آوردن عبارات غیرواقعی و غیرحرفه‌ای» در راستای «سیاست فشار حداکثری» علیه ایران است.

او افزود: «ایران هیچ‌کاری که آژانس از آن مطلع نباشد، انجام نداده و نمی‌دهد و فعالیت‌های ما همگی در چارچوب مقررات است.»

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز گذشته قطعنامه‌ای را تصویب کرد که از ایران خواسته با آژانس در مورد آثار اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده «فورا همکاری کند».

در این قطعنامه عدم همکاری ایران با بازرسان آژانس نیز محکوم شده است.

اسلامی در این باره ادعا کرد که «این مکان‌ها جدید نیستند» و اشاره کرد که «20 سال است بر ایران فشار می‌آوردند که این فشارهای 20 سال گذشته موجب مذاکرات مستمر شده است.»

از سویی، سه کشور آلمان، بریتانیا و فرانسه موسوم به تروئیکای اروپایی در بیانیه‌ای مشترک ضمن اعلام حمایت از آژانس و گزارش‌ اخیر آن، نسبت به عدم همکاری ایران با بازرسان آژانس که 4 سال است ادامه دارد، هشدار دادند.

این سه کشور عضو شورای حکام آژانس همچنین اعلام کردند که «ایران همواره به جای پایبندی به تعهدات خود، رویکرد اعمال فشار برای بسته شدن تحقیقات را در پیش گرفته است و ما به‌طور قاطعانه مخالفت خود را با هر گونه فشارهای سیاسی علیه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ابراز می‌‌کنیم.»

پس از انتشار پیش‌نویس قطعنامه شورای حکام علیه ایران در رسانه‌های جهان، مقامات سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کردند که جلسه دیدار بازرسان آژانس از سایت‌های هسته‌ای این کشور لغو شده است.

با این‌ حال، رافائل گروسی چهارشنبه اعلام کرد که هیچ خبری در این‌باره به آژانس داده نشده و امیدوار است این دیدار برگزار شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید