پارلمان بلژیک خواستار تحریم‌های بیشتر اتحادیه اروپا علیه ایران شد

از آغاز اعتراضات سراسری جاری در ایران تاکنون بیش از 300 نفر از جمله حدود 50 کودک‌ توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

پارلمان بلژیک از اتحادیه اروپا خواست به‌دلیل خشونت نیروهای امنیتی ایران علیه معترضان و قتل برخی از آنها، تحریم‌های بیشتری علیه جمهوری اسلامی اعمال کند.

پارلمان بلژیک، همچنین خواهان تحقیق درباره نقش سپاه پاسداران در سرکوب اعتراضات سراسری جاری در ایران شد و از اتحادیه اروپا خواست اقداماتی بازدارنده علیه سپاه اتخاذ کند.

اتحادیه اروپا اواخر اکتبر گذشته برخی نهادها و مقامات ایرانی از جمله فرمانده «پلیس امنیت اخلاقی» را به‌دلیل نقش آنها در سرکوب و کشتار تظاهرکنندگان مورد تحریم قرار داد.

اعتراضات سراسری کنونی در ایران با قتل «مهسا امینی»، دختر 22 ساله کرد توسط گشت ارشاد آغاز شد و معترضان ضمن اعتراض به این قتل، خواسته‌های بسیاری از جمله برچیدن حجاب اجباری، حل مشکلات اقتصادی و آزادی‌های اجتماعی و سیاسی را خواستار شدند.

تصویر مهسا امینی در دست معترضان ایرانی
تصویر مهسا امینی در دست معترضان ایرانی

با این حال، با سرکوب معترضان و بی‌توجهی به خواسته‌های انباشته‌شده آنها، اعتراضات سمت و سویی انقلابی پیدا کرد و بسیاری از تظاهرکنندگان خواستار سرنگونی جمهوری اسلامی شدند.

طبق گزارش نهادهای حقوق بشری از آغاز اعتراضات جاری، نیروهای امنیتی بیش از 300 معترض از جمله دست‌کم 50 کودک را کشته، هزاران نفر را بازداشت کرده، اینترنت را قطع و بسیاری از شبکه‌های اجتماعی را فیلتر کرده‌اند.

مقامات نظامی و قضایی جمهوری اسلامی نیز با نامیدن اعتراضات به «اغتشاشات» و معترضان به «عناصر خودفروخته و عامل بیگانه»، پیوسته تظاهرکنندگان را به زندان و اعدام تهدید کرده‌اند. به‌رغم این، اعتراضات همچنان در بسیاری از شهرهای ایران ادامه داشته و ابعاد بزرگتری یافته است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید