رویترز: خیزش مردم ایران ناقوس مرگ «جنبش اصلاحات» را به صدا درآورده است

پیشنهادهای اصلاح‌طلبان برای مقابله با بحران، شامل «رفراندوم»، با تحقیر معترضانی روبرو شده است که به کمتر از «تغییر رژیم» رضایت نمی‌دهند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

خبرگزاری «رویترز» در گزارشی اختصاصی به بررسی جایگاه «اصلاح‌طلبان» در اعتراضات ضدحکومتی جاری مردم ایران پرداخته و گفته خواسته مردم، که براندازی کامل جمهوری اسلامی باشد، «ناقوس مرگ» اصلاح‌طلبی را در ایران به صدا درآورده است.

به گفته این خبرگزاری، شعارهای ضدحکومتی مردم در خیابان، و هم‌عرض قرار دادن «اصولگرایان و اصلاح‌طلبان» توسط معترضان، پیوسته «شکاف» میان مردم و اصلاح‌‌طلبان حکومتی را عریض‌تر می‌‌کند.

شعارهایی همچون «اصلاح‌طلب، اصولگرا، دیگه تمومه ماجرا!» و «ما رفراندوم نمی‌خواهیم؛ تغییر رژیم می‌خواهیم!» که در جریان تظاهرات ضدحکومتی در سرتاسر ایران شنیده می‌شود، به خوبی نشان می‌دهد که مردم ایران تکلیف خود را با این دو جریان یکسره کرده‌اند.

به گفته «رویترز»، پیشنهادهای اصلاح‌طلبان برای مقابله با بحران، شامل «رفراندوم» به منظور محدود کردن اختیارات رهبری ایران، با تحقیر معترضانی روبرو شده است که از کلیت جمهوری اسلامی عبور کرده‌اند و به چیزی کمتر از «تغییر رژیم» رضایت نمی‌دهند.

کارشناسان بین‌المللی و منابع درون رژیم به «رویترز» گفته‌اند که احساسات ضداصلاح‌طلبی که مردم ایران آشکارا در خیابان‌ها از خود بروز می‌دهند، نشانگر این است که آنها از اصلاح‌طلبی عبور کرده‌اند و خواستار سقوط رژیم هستند.

یک مقام دولت محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری اسبق ایران، به شرط ناشناس ماندن در این باره به «رویترز» گفت: «احساسی که مردم ایران دارند این است که اصلاح‌طلبان، با دادن وعده اصلاحاتی که تحت رژیم استبدادی ممکن نبود، به آنها دروغ گفته و باعث طولانی شدن عمر رژیم شده‌اند.»

این مقام سابق دولت ایران تاکید کرد: «ما باید بپذیریم که نسل جوان ایران ما را نمی‌خواهد. جنبش اصلاحات مرده است.»

محمد قوچانی، روزنامه‌نگار اصلاح‌طلب که در سال 2009 به اتهام «اقدام علیه امنیت ملی» پنج ماه را در زندان گذراند، ماه گذشته طی یک مناظره تلویزیونی گفت: «تنفر معترضان در خیابان‌ها بیش از آنکه علیه اصولگرایان باشد، متوجه ماست.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید