کشته‌شدن «نسیم صدقی» دختر ساکن شاهین‌دژ توسط نیروهای امنیتی ایران

مسئولان ایرانی دلیل کشته‌شدن معترضان را خودکشی، بیماری زمینه‌ای، گاز گرفتن سگ و شلیک معترضان به یکدیگر عنوان کرده‌اند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

نسیم صدقی، دختر 23 ساله ساکن سایین قالا (شاهین‌دژ)، از توابع استان آذربایجان غربی روز 9 آبان در تظاهرات مردم ارومیه با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی ایران کشته شد.

انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجان در ایران موسوم به «آداپ» گزارش داد، نسیم دوشنبه نهم آبان به خانواده‌اش گفته بود که برای حضور در کلاس‌های آموزش آرایشگری به ارومیه می‌رود اما پس از حضور در تظاهرات مردم این شهر توسط شلیک نیروهای امنیتی کشته می‌شود.

به گفته یاشار حکاک‌پور، مدیر انجمن مذکور خانواده نسیم تحت فشار نیروهای امنیتی، مجبور شدند علت فوت دختر خود را «تصادف» اعلام کنند.

نسیم صدقی، دختر 23 ساله اهل شاهین‌دژ که در تظاهرات ارومیه کشته شد
نسیم صدقی، دختر 23 ساله اهل شاهین‌دژ که در تظاهرات ارومیه کشته شد

در همین رابطه، شماری از شهرهای ایران از جمله کرج، قزوین، فولادشهر و اراک امروز شاهد حضور گسترده مردم در مراسم چهلم کشته‌شدگان اعتراضات سراسری جاری بوده است.

از آغاز خیزش سراسری مردم ایران به‌دلیل کشته‌شدن ژینا (مهسا) امینی، دختر 22 ساله کرد توسط نیروهای «گشت ارشاد»، مقامات امنیتی جمهوری اسلامی مسئولیت کشته‌شدن هیج یک از تظاهرکنندگان را نپذیرفته است.

مسئولان ایرانی دلیل کشته‌شدن معترضان را خودکشی، بیماری زمینه‌ای، گاز گرفتن سگ و شلیک معترضان به یکدیگر عنوان کرده‌اند.

از سویی، شورای هماهنگی تشکل‌های فرهنگیان، راهپیمایی حکومتی در روز دانش‌آموز را «نمایش مضحک» خواند و تاکید کرد که جمهوری اسلامی از آغاز جنبش سراسری مردم ایران، «تعدادی از کودکان، دانش‌آموزان و نوجوانان را بی‌رحمانه به قتل رسانده» و تعداد دیگری را در «بازداشتگاه‌های مخوف مورد انواع آزار» قرار داده است.

خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داد، طی قیام کنونی از 26 شهریور تا 11 آبان دست‌کم 298 معترض در ایران کشته شدند که 47 نفر آنها کودک بوده‌اند.

بنا به گزارش هرانا، تاکنون 14 هزار و 161 نفر نیز بازداشت شده و 131 دانشگاه هم شاهد اعتراضات گسترده دانشجویان بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید