«اینترسپت»: ایران با دست‌کاری شبکه،‌ تلفن‌های‌ همراه را به ابزار جاسوسی تبدیل می‌‌کند

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در همکاری با نهادهای امنیتی حکومت جمهوری اسلامی نقش بسیار مهمی در روند فیلترینگ و سرکوب دیجیتال شهروندان ایران دارد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

وب‌سایت «اینترسپت» که در زمینه روزنامه‌نگاری تحقیقی فعالیت می‌کند، در گزارشی اعلام کرده که رژیم جمهوری اسلامی دفترچه راهنمای مخفی دارد که از طریق آن موبایل‌های معترضان را ردگیری و کنترل می‌کند.

این نشریه آنلاین برای نخستین بار داده‌هایی را درباره اپلیکیشنی به نام «سیام» منتشر کرده که توسط حکومت ایران در پشت صحنه برنامه‌های اپراتورهای موبایل قرار دارد و می‌تواند به آن‌ها دستوراتی بدهد که شامل قطع و وصل خدمات و دسترسی به اطلاعاتی که چه کسی، کجا و کی به سرویس‌ها دسترسی داشته، بدهد.

یک پژوهشگر امنیت اینترنت در دانشگاه تورنتو درباره سامانه سیام به اینترسپت گفته است: «سیام می‌تواند کنترل کند که آیا کاربران امکان ارتباط دارند؟ اگر آری، کجا، کی و چگونه. از این جهت این یک ابزار نظارتی نیست، بلکه سیستم برای سرکوب و کنترل برای محدود‌کردن ظرفیت کاربران در زمینه اعتراض یا مخالفت است.»

اینترسپت که موفق شده اسناد سامانه سیام، از جمله هزاران ایمیل بین شرکت «آرین تل» و «سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی» را بررسی کند، همچنین نوشته است: «کندکردن سرعت داده، تنها یکی از 40 کارکرد این سامانه است که به‌راحتی هم صورت می‌گیرد.»

اینترسپت، همچنین نوشته است که ماموران مخابراتی جمهوری اسلامی نام این بخش از سامانه سیام را Force2GNumber گذاشته‌اند و این امکان را به اپراتور تلفن همراه می‌دهد که سرعت داده را از تری جی و فور جی به تو جی برساند و از آن جا عملا تلفن‌های هوشمند را عملا بی‌مصرف کرده و همه‌چیز کاربر را برای دستگاه سرکوب قابل ردگیری کند.

بنا بر گزارش اینترسپت، دو سند یا دفترچه راهنمای مخفی اصلی به دست این شرکت رسیده که یکی به زبان فارسی است و بارها بین شرکت آرین تل و سایر بخش‌های مخابراتی ایران دست به‌دست شده است. ولی سند دوم، به زبان انگلیسی که در زمان مذاکره با یک شرکت مخابراتی اسپانیایی نوشته شده و مشخص است که افرادی که آن را نوشته‌اند، دانش ویژه و فنی از شبکه‌های تلفن همراه داشته‌اند.

اینترسپت همچنین با تاکید بر این‌که «سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی» نقش بسیار مهمی در روند فیلترینگ و سرکوب دیجیتال شهروندان ایران دارد، نوشته است: «حکومت ایران مدت‌هاست که آزادی اینترنت را موضوع امنیت ملی می‌داند و اپراتورهای تلفن همراه را نیز مجبور می‌کند که به خواسته‌های رژیم تن دهند.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم