اعلام حمایت برخی پرسنل ارتش ایران از اعتراضات سراسری

در روزهای گذشته بسیاری از معترضان در خیابان‌ها خواستار پیوستن ارتش به صفوف مردم شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه خیزش سراسری مردم ایران، چندین افسر ارتش این کشور با اعلام حمایت از معترضان، از سرکوب مردم توسط نیروهای انتظامی، یگان ویژه، بسیج و سپاه انتقاد کردند.

سروان سجاد عسکری، افسر ارتش ایران که متخصص «نگه‌داری از هواپیما» است، با انتشار ویدیوی، خطاب به حسین اشتری، فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی گفت، او و همرزمانش در ارتش «تا آخرین نفس برای احقاق حقمان در کنار مردم ایستاده‌ایم.»

استوار یکم رضا کوشکی‌نژاد، به عنوان «نماینده بخش بزرگی از ارتش»، حمایت خود را از مردم معترض ایران اعلام کرد و گفت، «در صورت خواست قلبی مردم» ارتش از آنها برابر سایر نیروهای مسلح این کشور دفاع خواهد کرد.

سروان امیر زمانی، یکی دیگر از پرسنل ارتش ایران نیز در اظهاراتی یگان ویژه، نیروهای انتظامی، بسیج و سپاه پاسداران را خطاب قرار داد و خواستار «توقف سرکوب خشونت‌آمیز اعتراضات» شد.

او در ادامه از نیروهای مسلح این کشور خواست تا به اعتراضات مردمی بپیوندند.

یکی دیگر از نیروهای ارتش موسوم به «تک‌آور» نیز با انتشار ویدویی، به نیروهای سرکوبگر هشدار داد، در صورت عدم توقف خشونت علیه معترضان در ایران، با آنها به صورت مسلحانه برخورد خواهد کرد.

شمار دیگری از اعضای ارتش این کشور نیز از اعتراضات سراسری این کشور اعلام حمایت کرده‌اند، اما هویت آنها هنوز تایید نشده است.

این در حالی است که اخیرا ارتش جمهوری اسلامی ایران در بیانیه‌ای با اعلام حمایت از نیروی انتظامی تاکید کرد که «آمادگی مقابله با توطئه‌های گوناگون دشمنان» را دارد.

در بیانیه ارتش آمده است نیروهای مسلح «به دشمنان اجازه نخواهند داد تا از موقعیت به وجود آمده سوء‌استفاده کنند».

در روزهای گذشته بسیاری از معترضان در خیابان‌ها خواستار پیوستن ارتش به صفوف مردم شدند. با این وجود، برخی بر این باورند که به‌دلیل سرمایه‌گذاری‌ چندین ساله جمهوری اسلامی در ارتش، مقامات عالی این نهاد نظامی اراده کافی برای حمایت از مردم را ندارند.

تحلیل‌گران معتقدند، جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته با سپردن مناصب کلیدی ارتش به اعضای سپاه پاسداران، زمینه را برای نفوذ به ارتش فراهم‌‌ کرده و در نتیجه، امکان‌‌ تشکیل یک هسته مخالف نظام در درون‌ ارتش را سلب‌ کرده‌‌ است.

به‌رغم این، در اعتراضات جاری هیچ کدام از مقامات بلندپایه ارتش موضعی علیه اعتراضات و معترضان اتخاذ نکردند.

در همین رابطه، علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در آخرین سخنرانی خود بدون نام بردن از ارتش گفت که طی اعتراضات کنونی، به «سازمان انتظامی و بسیج» بسیار «ظلم» شد.

خامنه‌ای همچنین با خطاب قرار دادن بسیاری از مقامات کنونی و پیشین کشوری و لشکری خواستار موضع‌گیری صریح آنان برابر شرایط کنونی کشور شد. با این حال هیچ مقامی به درخواست رهبر جمهوری اسلامی پاسخ مثبت نداد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید