اعتراض دانشجویان به قتل مهسا امینی؛ تجمع در دانشگاه‌های ایران با شعار علیه خامنه‌ای

تصاویری از آتش‌زدن روسری توسط دانشجویان دانشگاه سمنان در محیط این دانشگاه منتشر شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

دانشجویان دانشگاه‌های ایران با سر دادن شعارهایی علیه علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی برای چهارمین روز به قتل مهسا امینی اعتراض کردند.

دانشجویان دانشگاه الزهرا در تهران، چهارشنبه 30 شهریور در محوطه این دانشگاه تجمع کرده و با سر دادن شعارهایی از جمله «توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه» با نیروهای بسیج و حراست دانشگاه که سعی داشتند معترضان را متفرق کنند، مقابله کردند.

دانشجویان دانشگاه تهران نیز امروز در محوطه این دانشگاه تجمع کرده و شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر دادند.

دانشگاه علامه هم شاهد چندین اجتماع توسط دانشجویان معترض بود و شعارهایی چون‌ «فقر، فساد و بیداد، مرگ بر این استبداد»، «ما همه مهسا هستیم، بجنگ تا بجنگیم» و «دانشجو بیدار است، از استبداد بیزار است» توسط آنها سر داده شد.

دانشجویان دانشگاه بهشتی هم با بسیجیان این دانشگاه که خواستار ممانعت از برگزاری تجمع اعتراضی دانشجویان بودند، درگیر شده و شعار «بسیجی برو گمشو» و «بسیجی، بسیجی، مهسامون رو تو کشتی» سر دادند.

تصاویری هم از آتش‌زدن روسری توسط دانشجویان دانشگاه سمنان در محیط این دانشگاه منتشر شده است.

دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز در اعتراض به کشته‌شدن مهسا امینی شاهد اعتراض دانشجویان بود.

دانشجویان دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات هم با شعار «می‌کشم، می‌کشم، هر آن که خواهرم کشت» به قتل مهسا امینی اعتراض کردند.

بسیاری از شهرهای ایران هم طی چهار روز اخیر در واکنش به کشته‌شدن مهسا امینی توسط ماموران گشت ارشاد شاهد اعتراضات گسترده و شدید بود که طبق گزارش‌ها چندین نفر در این اعتراضات کشته شدند.

سازمان حقوق بشری هه‌نگاو با اعلام کشته‌شدن شش نفر گزارش داد که شب گذشته نیز مینو مجیدی، شهروند ساکن قصرشیرین با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی ایران به سرش کشته شد.

همزمان با افزایش اعتراضات عمومی و تلاش حکومت جمهوری اسلامی برای قطع اینترنت در شهرهای معترض، گروه هکری «انانیموس» از حمله به وب‌سایت‌های ‌دولتی ایران خبر داد.

انانیموس همچنین در صفحه توییتر خود اعلام کرد که وبسایت وزارت فرهنگ و ارشاد ایران و سایت بانک مرکزی این کشور را نیز مورد حمله سایبری قرار داده است.

گروه هکری «عدالت علی» هم شامگاه سه‌شنبه اعلام کرد که به وب‌سایت «ستاد امر به معروف و نهی از منکر» حمله سایبری کرده است.

واکنش‌های جهانی

در همین رابطه، آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان در اظهاراتی از جمهوری اسلامی خواست به اعتراضات زنان توجه کند و تاکید کرد که آنها برای دفاع از حقوق انسانی خود برخاسته‌اند.

ملانی جولی، وزیر خارجه کانادا نیز با انتشار بیانیه‌ای درباره مرگ مهسا امینی در توییتر نوشت: «مرگ مهسا امینی در زمان بازداشت رخ داد. دل من پیش عزیزان او و زنان ایران است.»

گابریل بوریچ، رئیس‌ جمهوری شیلی هم در سخنرانی‌ خود در مجمع عمومی سازمان ملل، نام مهسا امینی را بر زبان آورد. بوریچ در سخنان خود به مرگ مهسا اشاره کرد و خواستار پایان دادن به خشونت علیه زنان در ایران شد.

سازمان ملل متحد نیز روز گذشته «پاسخ خشونت‌آمیز» جمهوری اسلامی به تظاهرات مسالمت‌آمیز مردم ایران و سرکوب خشن معترضان را محکوم کرده بود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید