پیوستن دانشجویان ایران به اعتراضات مردمی علیه قتل مهسا امینی

دانشگاه خوارزمی کرج شاهد تجمع دانشجویان بود و آنها شعارهایی چون «تجاوز، جنایت، مرگ بر این ولایت» و ‌«مرگ بر استبداد، حجاب و گشت ارشاد» سر دادند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

دانشجویان بسیاری از دانشگاه‌های ایران امروز سه‌شنبه، 29 شهریور در اعتراض به قتل مهسا (ژینا) امینی به اعتراضات سراسری پیوستند و شعارهایی علیه رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

دانشگاه علم و صنعت تهران، صبح امروز، شاهد حضور اعتراضی دانشجویان و سر دادن شعارهایی چون‌ «داعش ما شمایی، بسیجی بی غیرت» بود و جمعی از آنها نیز به آتش‌زدن روسری به عنوان نماد «حجاب اجباری» اقدام کردند.

اعضای بسیج دانشجویی و حراست دانشگاه نیز با هدف متفرق‌کردن دانشجویان به آنها حمله کردند که این اقدام به زد و خورد با دانشجویان منجر شد.

دانشجویان دانشگاه بهشتی (دانشگاه ملی) نیز در محیط دانشگاه تجمع اعتراضی برگزار کردند و با سر دادن شعارهایی چون «خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله» و «تا آخوند کفن نشود، این وطن وطن نشود» به قتل مهسا امینی اعتراض کردند.

دانشگاه خوارزمی کرج هم شاهد تجمع دانشجویان بود و آنها شعارهایی چون «تجاوز، جنایت، مرگ بر این ولایت» و ‌«مرگ بر استبداد، حجاب و گشت ارشاد» علیه رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تبریز نیز با شعار «فرق و فساد و بیداد، ننگ بر این استبداد» و «از کردستان تا تبریز، صبر ما گشته لبریز» به قتل مهسا امینی و سیاست‌های جمهوری اسلامی اعتراض کردند.

در دانشگاه تهران هم دانشجویان با شعارهایی چون «ایرانیا غرق خون، استادامون خفه خون» به سکوت و بی‌تفاوتی استادان و هیئت‌ علمی دانشگاه‌ها درباره شرایط کنونی کشور واکنش نشان دادند.

دانشجویان در تهران همچنین با شعار «اگر با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم میشم» خواستار اعتراضات سراسری و حضور همه اقشار، طبقات و شهروندان در اعتراض به قتل مهسا امینی شدند.

محیط دانشگاه یزد هم شاهد حضور دانشجویان ناراضی و سر دادن شعار «بیکاری، بیگاری، حجاب زن اجباری» و «دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد» بود.

در همین رابطه، خبرگزاری‌ «امتداد» همزمان با افزایش اعتراضات دانشجویی گزارش داد، دانشگاه تهران‬⁩ به دانشجویان اعلام کرده که کلاس‌های حضوری از هفته سوم مهرماه آغاز می‌شود.

با این حال روابط عمومی دانشگاه تهران متعاقبا اعلام کرد که «آموزش در دانشگاه تهران به‌صورت حضوری آغاز شده و هیچ‌گونه تغییری در این برنامه‌ریزی اتفاق نیفتاده است.»

پردیس مرکزی دانشگاه تهران روز گذشته شاهد حضور پرتعداد دانشجویانی بود که در ⁧‫اعتراض‬⁩ به ⁧‫گشت ارشاد‬⁩ و مرگ ⁧‫مهسا امینی‬⁩ در راهپیمایی و تظاهرات شرکت کردند.

واکنش‌های بین‌المللی

ایلان ماسک، مالک شرکت اسپیس ایکس که پروژه «استارلینک» با هدف فراهم کردن دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای در سراسر کره زمین را در دست اجرا دارد، دوشنبه در پاسخ به کاربری که از او پرسیده بود آیا امکان دسترسی به خدمات استارلینک در ایران وجود دارد، در توییتر نوشت: «برای این منظور درخواست معافیت از تحریم‌های ایران را طرح خواهیم کرد.»

همزمان با آغاز اعتراضات و گسترش نارضایتی‌های مردمی به کشتن مهسا امینی در سراسر ایران، خبرهایی از قطع اینترنت و کاهش سرعت آن در استان‌ها و شهرهای ایران گزارش شده است.

سازمان ملل متحد نیز که هم‌اکنون شاهد برگزاری مجمع عمومی با حضور رهبران جهان از جمله ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران است، «سرکوب خشونت آمیز» شهروندان معترض به کشته‌شدن مهسا امینی توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی را محکوم کرد.

از سویی، آنتونی بلیکن، وزیر خارجه آمریکا در اظهاراتی از جمهوری اسلامی خواست به اذیت و آزار سیستماتیک زنان پایان دهد. او در توییتی ضمن درخواست برای به‌رسمیت شناختن حق تظاهرات مسالمت‌آمیز در ایران گفت، آمریکا برای مهسا امینی سوگواری می‌کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز ضمن محکومیت حجاب اجباری، از دولت ایران خواست تا به جای سرکوب اعتراضات و قتل معترضین، به صدای مردم ایران گوش دهد.

پیشتر اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای، ضمن ابراز همدلی با خانواده مهسا امینی و دوستان او، قتل این شهروند ایرانی را «غیر قابل قبول» خواند و خواستار پاسخگویی عوامل آن شد.

مسعود بارزانی، رئیس حزب دموکرات اقلیم کردستان و رئیس جمهوری پیشین کردستان عراق نیز در تماس تلفنی با خانواده ژینا امینی، به آن‌ها تسلیت گفته است.

احزاب کردستان ایران پیشتر در واکنش به قتل مهسا امینی، دوشنبه 28 شهریور را روز اعتصاب عمومی اعلام کرده بودند.

خبرها و گزارش‌ها حاکی است که امروز سه‌شنبه نیز شهرهای کردستان شاهد اعتصاب عمومی بوده و بازارها تعطیل هستند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید