سه عضو خانواده نوید افکاری بازداشت شدند

روز دوشنبه 21 شهریور سعید افکاری، دیگر برادر نوید، فایلی صوتی از مجادله برادرانش در دادگاه با قاضی پرونده منتشر کرد که در آن نوید از حق دادرسی عادلانه بریا خود و برادرانش دفاع می‌کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

در سالگرد اعدام نوید افکاری، کشتی‌گیر شیرازی که 3 سال پیش در شیراز کشته شد، حبیب افکاری و همسرش و الهام افکاری، سه تن از اعضای خانواده او بازداشت شدند.

صفحه توئیتر «1500 تصویر» که اخبار اعتراضات و نقض حقوق معترضان در سال های اخیر را گزارش می‌دهد، ضمن اعلام این خبر نوشت که آن‌ها در حال رفتن به سمت مزار نوید بودند که به‌طرز «وحشیانه‌ای» بازداشت شدند.

روز دوشنبه 21 شهریور نیز سعید افکاری، دیگر برادر نوید در حساب توئیتر خود فایلی صوتی از مجادله برادرانش در دادگاه با قاضی پرونده، مهرداد تهمتن، منتشر کرد که در آن نوید از حق دادرسی عادلانه بریا خود و برادرانش دفاع می‌کرد.

برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی بازداشت حبیب و الهام افکاری و همسر حبیب افکاری در روز سالگرد اعدام نوید را مرتبط با افشای این فایل صوتی درباره مقاومت نوید در برابر دستگاه قضائی وابسته ایران دانسته‌اند.

نوید افکاری در روز 22 شهریور سال 99 در حالی‌که به شدت شکنجه شده بود و با فریب برای انتقال به تهران، در زندان شیراز اعدام شد.

او و دو برادرش حبیب و وحید در ارتباط با اعتراضات مردمی در مرداد 97 در شیراز بازداشت شدند. مقامات قوه قضائیه ایران نوید را متهم به «محاربه با خدا و رسول» و قتل یک مامور اطلاعاتی که گفته می‌شد در حراست سازمان آب و فاضلاب شیراز مشغول به کار بوده، محاکمه کردند.

دادگاه کیفری و انقلاب در شهر شیراز، نوید افکاری را به دو بار اعدام و شش سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم کرد و برادرش وحید افکاری را به 54 سال حبس و برادر دیگر حبیب افکاری را به 27 سال زندان محکوم کرد.

برادران افکاری بعد از اعدام نوید، به مدت 550 روز در زندان انفرادی بودند. سرانجام حبیب افکاری، در روز جمعه 14 اسفند 1400 از زندان شیراز با قیدوثیقه آزاد شد.

برادر دیگر وحید افکاری حتی پس از آزادی برادرش حبیب نیز همچنان در سلول انفرادی است.

نوید افکاری پیش از اعدام در یک فایل صوتی، از شکنجه‌هایی که در زمان بازداشت بر او و برادرانش رفته بود گفته بود. او در این فایل صوتی خطاب به مردم ایران گفته بود: «اینها دنبال یک گردن برای طناب‌شان می‌گردند.»

خانواده افکاری در چهار سال گذشته تحت فشارهای بسیاری بوده‌اند. این فشارها شامل بازداشت اعضای خانواده و تخریب سنگ مزار نوید افکاری بوده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید