نیروی دریایی آمریکا از رهگیری یک کشتی جنگی ایران در دریای سرخ خبر داد

ارتش ایران مدعی شده که «به‌منظور جلوگیری از وقوع حادثه و احتمال تصادف دریایی» این شناورها را توقیف کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

نیروی دریای ایالات متحده آمریکا اعلام کرد یک کشتی جنگی ایران که روز گذشته به توقیف دو شناور بدون‌ سرنشین در دریای سرخ اقدام کرده بود را رهگیری و به رها کردن این دو شناور وادار کرده است.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا شامگاه جمعه 11 شهریور در بیانیه‌ای اعلام کرد که دو شناوری که ناوشکن ایرانی برای توقیف آنها تلاش می‌‌کرد، مسلح نبوده و هیچ‌گونه خطری علیه دریانوردی تشکیل نمی‌دادند.

در ادامه این بیانیه آمده است که «دو ناوشکن آمریکایی که در مکانی نزدیک به محل وقوع حادثه مستقر بودند بلافاصله وارد عمل شده و از روی هر کدام از آنها یک بالگرد نظامی به پرواز درآمده است».

بنا به اعلام نیروی دریایی آمریکا دو ناوشکن این کشور به تعقیب و ارتباط‌گیری با کشتی جنگی ایران پرداخته و با مدیریت بحران آن را به رها کردن دو شناور بدون سرنشین وادار کردند.

پیش‌تر «آسوشیتد پرس» در گزارشی خبر داد که نیروهای نظامی ایران در دریای سرخ، دو شناور شناسایی نیروی دریایی ایالات متحده را ابتدا توقیف و پس از مدت کوتاهی با نزدیک شدن یک ناو جنگی آمریکایی رها کرده‌اند.

در پی اعلام خبر توقیف این شناورها، صدا و سیمای ایران در یک برنامه خبری تصاویری را از عملیات توقیف این شناورها در عرشه ناوشکن جماران پخش کرد.
ارتش ایران نیز با صدور بیانیه‌ای مدعی شده که «به‌منظور جلوگیری از وقوع حادثه و احتمال تصادف دریایی» این شناورها را توقیف کرده و «از کنترل کننده این نوع تجهیزات» خواسته «به این نوع رفتار و حرکت خاتمه داده و مسیر حرکت را تغییر بدهند».

به گفته یک مقام وزارت دفاع آمریکا که با آسوشیتد پرس گفت‌وگو کرده، در ابتدا ملوانان ایرانی سعی در پنهان‌کردن شناورها داشته و این موضوع را انکار کرده بودند. او همچنین خاطر‌نشنان کرده که شناورها اکنون در تصرف نیروی دریایی آمریکا هستند.

این دومین تنش در طی چند روز گذشته بین ایران و آمریکا در آب‌های منطقه است. تنش دریایی قبلی، دور روز پیش، در آب‌های خلیج و توسط نیروهای سپاه پاسداران ایجاد شده بود.

نیروهای سپاه پاسداران اقدام به توقیف یک شناور بدون سرنشین تجسسی کرده و قصد انتقال آن به سواحل ایران را داشتند که یک کشتی جنگی و بالگردهای نظامی آمریکایی به آن‌ها نزدیک شده و به‌دنبال هشدارها ناچار شدند آن شناور را رها کنند.

این تنش‌های دریایی میان ایران و آمریکا همزمان با آن اتفاق می‌افتد که خبر راه‌اندازی شبکه‌ای پهپادی به رهبری آمریکا و با همکاری اسرائیل و کشورهای منطقه برای مقابله با فعالیت‌های خرابکارانه ایران در خاورمیانه اعلام می‌شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید