مذاکرات اتمی؛ آمریکا با تمام شروط اضافی ایران برای احیای برجام مخالفت کرد

آمریکا در پاسخ خود خواستار غنی‌سازی اورانیوم تا سقف حداکثر 4 درصد توسط تهران و لغو محدودیت‌ها برای بازرسی از تاسیسات اتمی ایران شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

خبرنگار «العربیه» با اشاره به رد همه شروط اضافی تهران برای احیای برجام گزارش داد که آمریکا در پاسخ خود خواستار غنی‌سازی اورانیوم تا سقف حداکثر 4 درصد توسط تهران و لغو محدودیت‌ها برای بازرسی از تاسیسات اتمی ایران شده است.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا چهارشنبه 2 شهریور ارسال پاسخ واشنگتن به نظرات ایران درباره پیشنهادات اتحادیه اروپا پیرامون احیای برجام را تایید کرد و گفت که «بررسی نظرات ایران به پایان رسید و پاسخ خود را به اتحادیه اروپا ارسال کردیم.»

یک منبع هم در شورای امنیت ملی آمریکا به خبرنگار العربیه گفت که ایران باید به پرسش‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ دهد و واشینگتن از اقدامات تروریستی تهران چشم‌پوشی نخواهد کرد.

همزمان ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران هم از دریافت پاسخ دولت آمریکا به ‌نظرات تهران از طریق هماهنگ‌کننده اروپایی خبر داد.

کنعانی گفت، بررسی دقیق نظرات طرف آمریکایی آغاز شده و ایران پس از تکمیل بررسی‌ها، نظرات خود در این رابطه را به هماهنگ‌کننده اعلام خواهد کرد.

ایران حدود یک هفته پیش نظرات خود درباره پیشنهاد اروپا را به جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه این اتحادیه تحویل داده بود.

بورل روز گذشته در اظهاراتی تاکید کرد که اکثر کشورهای شرکت کننده در مذاکرات هسته‌ای با متن پیشنهادی اروپا موافق هستند و او منتظر دریافت پاسخ آمریکا به نظرات تهران است.

از سویی، یک مقام ارشد آمریکایی که نخواست نامش فاش شود به خبرگزاری «رویترز» گفت، ایران برخی خواسته‌های اصلی خود برای احیای برجام، از جمله اصرار بر بسته‌شدن پرونده برخی تحقیقات درباره برنامه اتمی خود توسط بازرسان بین‌المللی را کنار گذاشته است.

موضع اسرائیل

با این حال، یائیر لاپید، نخست‌وزیر اسرائیل امروز در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که متن کنونی توافق هسته‌ای، «بد و غیرقابل پذیرش» است.

لاپید این پرسش را مطرح کرد که «چگونه می‌توان قراردادی را با ایرانی‌ها امضا کرد که سالانه صد میلیارد دلار را به عنوان پاداشی برای زیر پا گذاشتن تمامی تعهداتشان، در اختیار آن‌ها می‌گذارد؟»

لاپید همچنین اظهار داشت که متن کنونی توافق هسته‌ای حتی با معیارهای خود بایدن و تعهدات او مبنی بر ممانعت از تبدیل شدن ایران به کشوری هسته‌ای نیز مطابقت ندارد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسبق اسرائیل هم امروز در گفت‌وگو با «العربیه» اظهار داشت که دولت آمریکا با توافق هسته‌ای احتمالی خود را بی‌اعتبار می‌کند.

نتانیاهو به «العربیه» گفت: «ایران در طول یک دهه به یک تریلیون دلار برای تامین مالی تروریسم دسترسی پیدا خواهد کرد و به هیچ توافقی حتی اگر توافق خوبی باشد پایبند نخواهد ماند.»

جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات استراتژیک در شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز گفت، جو بایدن، رئیس‌ جمهوری آمریکا «نگرانی‌های اسرائیل و کشورهای همسایه» درباره مذاکرات هسته‌‌ای با ایران را «درک می‌کند»، اما برای ادامه این گفت‌وگوها با ایران و احیای توافق هسته‌ای موسوم به «برجام» مصمم است.

کربی در گفت‌وگو با شبکه «فاکس‌نیوز» با دفاع از عملکرد دولت بایدن در مذاکرات برجام خاطرنشان کرد، اگر ایران مجهز به سلاح اتمی شود، حل کردن هر مشکلی در خاورمیانه «دشوارتر» خواهد بود.

مقامات اسرائیلی و دیگر کشورهای منطقه بارها نگرانی خود را از امضای چنین توافقی ابراز کرده و هشدار داده‌اند، امضای توافق احیای برجام با ایران در نهایت باعث تغذیه مالی گروه‌های نیابتی تهران در منطقه و افزایش بی‌ثباتی در خاورمیانه خواهد شد.

در همین رابطه، اندیشکده «بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها» در جدیدترین گزارش خود آورده که تهران در اولین سال احیای احتمالی برجام، 275 میلیارد دلار دریافت خواهد کرد. این مبلغ تا اوایل دهه 2030، هزار میلیارد دلار برآورد شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید