.
.
.

بحران متروپل؛ ادامه تظاهرات در آبادان و دیگر شهرهای خوزستان و شلیک به معترضان

بنا بر آمارهای دولتی دست‌کم 29 نفر در این حادثه جان باخته‌اند اما منابع محلی می‌گویند شمار جان‌باختگان به مراتب بیش از آمارهای رسمی اعلام شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

مردم آبادان در ادامه اعتراض به حادثه فروریختن ساختمان «متروپل» با حضور شبانه در خیابان‌های مرکز شهر و نزدیک به محل حادثه با نیروهای یگان ویژه درگیر شدند.

طبق ویدیوهای منتشرشده، یگان ویژه با حمله به تجمع مردم عزادار در خیابان امیری به‌سوی آنها شلیک می‌کند.

ویدیوهای دیگری هم از حمله نیروهای یگان ویژه با تیرهای ساچمه‌ای و گاز اشک‌آور به معترضان منتشر شده است.

جمعی از مردم‌ عرب آبادان هم با برافراشتن پرچم‌ عشایر خود و یزله و پایکوبی با خانواده قربانیان حادثه متروپل همدردی کردند.

شهرداری آبادان هم با هدف تغییر روند اعتراضی شهروندان در این شهر، شامگاه یک‌شنبه 8 خرداد در منطقه امیری نزدیک محل حادثه متروپل مراسم عزاداری برگزار کرد.

شهروندان آبادانی با حضور در این مراسم و سر دادن شعارهایی علیه مقامات و نهادهای جمهوری اسلامی مراسم مذکور را به تجمع اعتراضی تبدیل کردند.

مردم مسجدسلیمان نیز شامگاه یک‌شنبه در حمایت از تظاهرات مردم آبادان و ابراز همدردی با خانواده‌ قربانیان فاجعه متروپل ضمن تجمع شبانه و اعتراض به عدم‌ پاسخگویی مسئولان، علیه مقامات جمهوری اسلامی شعار سر دادند.

در ادامه اعلام همبستگی با مردم آبادان، علی کریمی، بازیکن سابق تیم ملی فوتبال ایران یک‌شنبه هشتم خرداد در واکنش به حادثه ریزش ساختمان متروپل در توییتر خود نوشت: «با کشتی سانچی غرق شدیم، با پلاسکو سوختیم، با هواپیمای 752 سقوط کردیم و با متروپل ویران شدیم.»

همزمان با ادامه حضور اعتراضی مردم آبادان حسن کرمی، فرمانده نیروهای یگان ویژه ایران مدعی شد حضور این نیروها در شهر آبادان «برای ایجاد آسایش و امنیت مردم» این شهر و «کمک به آسیب‌دیدگان» حادثه متروپل است.

با این حال ویدیوهای فراوان منتشرشده در رسانه‌های اجتماعی درگیری شدید یگان ویژه با مردم معترض آبادان و شلیک مستقیم به آنان را به تصویر کشیده است.

در همین رابطه انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی، در یک پیام ویدیویی با خانواده جان‌باختگان حادثه فروریختن ساختمان متروپل همدردی کرد.

محمد مولوی، نماینده آبادان در مجلس ایران هم در اظهاراتی در رابطه با حادثه ریزش ساختمان متروپل گفت: «خوزستان، آبادان و خرمشهر درگیر فساد «عبدالخاطی‌ها» است.

مولوی سه‌شنبه 3 خرداد در جلسه علنی مجلس ایران از قوه قضائیه خواست تا عاملان حادثه متروپل را به عنوان حداقل مطالبه مردم مجازات کند. ویدئوی اظهارات نماینده آبادان شب گذشته در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده است.

از سویی صادق خلیلیان، استاندار خوزستان اعلام کرد بر اساس آمار اولیه و بنا به اعلام خانواده‌ها، «38 نفر» در جریان حادثه ریزش ساختمان «متروپل» مفقود شده‌اند.

بنا بر آمارهای دولتی دست‌کم 29 نفر در این حادثه جان باخته‌اند. منابع محلی می‌گویند شمار جان‌باختگان به مراتب بیش از آمارهای رسمی اعلام شده است.

دولت ایران هم پس از گذشت نزدیک به یک هفته از فروریختن ساختمان متروپل در اقدامی دیرهنگام یکشنبه هشتم خرداد را عزای عمومی اعلام کرد.

در اعتراضات روزهای گذشته، شعارهای فراوانی علیه حاکمیت جمهوری اسلامی سر داده شد و مردم معترض بارها شعار «مرگ بر اصل ولایت فقیه» و «مرگ بر خامنه‌ای» سر دادند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی نیز تنها در چهارمین روز پس از حادثه فروریختن ساختمان متروپل پیام تسلیت فرستاد و این حادثه را «تاسف‌بار» خواند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم