کسری بودجه دولت ایران؛ «مطالبات» قرارگاه خاتم با «نفت» تهاتر می‌شود

کمیسیون تلفیق بودجه سال 1401 در مجلس ایران با پرداخت 2 هزار میلیارد تومان برای تکمیل مصلاهای کشور از طریق تهاتر نفت به قرارگاه خاتم موافقت کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

حسین هوش‌السادات، فرمانده قرارگاه «خاتم الانبیا» سپاه پاسداران چهارشنبه 4 اسفند خبر داد که این قرارگاه برای مطالبات خود، از دولت ایران نفت خام دریافت می‌کند.

پیشتر کمیسیون تلفیق بودجه سال 1401 در مجلس ایران با پرداخت 2 هزار میلیارد تومان برای تکمیل مصلاهای کشور از طریق تهاتر نفت به این قرارگاه موافقت کرده بود.

در حالی که سپاه پاسداران از سوی دولت آمریکا در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار دارد و صنعت پتروشیمی این کشور تحت تحریم واشینگتن است، هوش‌السادات اعلام کرد که نفت خام دریافتی از دولت ایران، «توسط سازمان‌هایی که قانونی هستند» به‌فروش می‌رسد.

به گفته این فرمانده سپاه پاسداران، بخشی از درآمد حاصل از فروش نفت به پیمانکاران پرداخت شده و بخشی دیگر برای «ساخت پروژه‌های جدید» اختصاص می‌یابد.

روزنامه «واشینگتن‌پست» در گزارشی مفصل به پدیده قاچاق سوخت در ایران پرداخته بود و با ارائه شواهدی نشان داده بود که سپاه پاسداران، نقش اصلی را در زنجیره قاچاق سوخت در این کشور ایفا می‌کند.

وزارت خزانه‌داری آمریکا هم پیش‌ از این سپاه پاسداران را به درآمدزایی از قاچاق نفت و فراورده‌های نفتی متهم کرده بود.

پیشتر «رادیو فردا» فایل صوتی جلسه‌ای میان فرمانده و معاون سابق اقتصادی سپاه مربوط به سال 97 را منتشر کرده که در آن صادق ذوالقدرنیا درباره اختلاس‌های کلان مالی و روابط مافیایی فرماندهان سپاه به محمدعلی جعفری گزارش می‌دهد.

از جمله نهادها و بنگاه‌های اقتصادی سپاه مرتبط با اختلاس‌های مالی که نام آن‌ها در جلسه خصوصی جعفری با ذوالقدرنیا مطرح می‌شود، قرارگاه خاتم الانبیا است.

قرارگاه خاتم‌الانبیا که در صنایع نفت و گاز و کشاورزی فعالیت می‌کند، در حال حاضر بزرگ‌ترین پیمانکار عمرانی در ایران است و در دهه اخیر بیشترین امکان تسلط سپاه بر اقتصاد ایران را در اختیار این نیروی نظامی قرار داده است.

سعید محمد، فرمانده وقت قرارگاه خاتم الانبیا با اشاره به بدهی‌های دولت به این نهاد نظامی، خواستار دستیابی به نفت خام و دارایی‌های دولتی برای حل و فصل این پرونده شده بود.

میزان بدهی‌های دولت ایران به این قرارگاه حدود 500 تریلیون ریال اعلام شده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید