افسر سپاه در سومین روز دادگاه مردمی آبان: 850 نفر در خوزستان و تهران کشته شدند

عضو ارشد سابق سپاه به دادگاه گفت که یگان‌های ویژه در مناطقی مثل ماهشهر، شوش دانیال و نقاط دیگر خوزستان، کرج، مشهد و غیره مجاز به هر کاری هستند و دیگر نیروها هم باید از آن‌ها اطاعت کنند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

در سومین روز از دادگاه بین‌المللی مردمی آبان یک افسر سپاه پاسداران شهادت داد که در روز دوم اعتراضات آبان 98 فقط در خوزستان 427 نفر و در تهران 420 نفر توسط شلیک نیروهای امنیتی کشته شدند.

این افسر سپاه که تحت عنوان شاهد 600 در دادگاه شهادت داد، اظهار داشت که به‌دستور مستقیم علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی از نیروهای سوری و لبنانی حاضر در پادگان‌های ایران برای سرکوب معترضان استفاده شد.

او همچنین گفت: «تهران داشت از دست می‌رفت و وحید حقانیان و علی خلفی از دفتر خامنه‌ای دستور دادند هر کاری لازم است بکنید تا غائله ختم شود.»

این عضو ارشد سابق سپاه توضیح داد که یگان‌های ویژه در مناطقی مثل ماهشهر، شوش دانیال و نقاط دیگر خوزستان، کرج، مشهد و غیره مجاز به هر کاری هستند و دیگر نیروها هم باید از آن‌ها اطاعت کنند.

او افزود: «یگان صابرین و یگان امام علی برگ آخر نظام برای برخورد با مردم معترض هستند و برای کشتن و هر کار دیگری به هیچ‌کس هم پاسخگو نیستند.»

اعلام متهمان دادگاه مردمی آبان

همزمان دادستانی دادگاه بین‌المللی مردمی آبان با انتشار اسامی 160 متهم به ارتکاب جنایت علیه بشریت، طی فراخوانی از مردم خواست مدارک و اسناد خود را به دادگاه بین‌المللی مردمی آبان ارسال کنند.

دادستانی دادگاه در فراخوان خود از همگان به‌ویژه اعضای نیروهای مسلح، قوه قضاییه و بیت رهبری خواست اگر مدارک و اسناد بیشتری درباره نقش 160 فردی که نام آنان منتشر شده در دست دارند حداکثر تا دهم اسفند آنها را به این هیئت ارسال کنند.

در صدر فهرست 160 متهمی که توسط دادستانی دادگاه بین‌المللی مردمی آبان منتشر شده، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، حسن روحانی رییس جمهوری وقت، علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، ابراهیم رئیسی رییس وقت قوه قضاییه، عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور وقت، محمود علوی وزیر وقت اطلاعات، حسین اشتری فرمانده نیروی انتظامی ایران، حسین سلامی فرمانده سپاه پاسداران و حسین طائب رییس سازمان اطلاعات سپاه پاسداران قرار دارند.

حمایت زندانیان سیاسی از دادگاه مردمی آبان

همزمان جمعی از زندانیان سیاسی زندان گوهردشت (رجایی شهر) به مناسبت برگزاری دادگاه مردمی آبان به انتشار پیامی از زندان با عنوان «شکستن سکوت اولین گام دادخواهی» اقدام کردند.

به گزارش کانون حقوق بشری «نه به زندان – نه به اعدام» زندانی سیاسی گوهردشت دادگاه مردمی آبان را گامی موثر در جنبش دادخواهی خوانده و خاطرنشان کردند صاحب خون‌های بناحق ریخته شده در آبان نه تنها خانواده‌ها بلکه تمام مردم ایران هستند.

زندانیان سیاسی گوهردشت کشتار آبان 98 را ادامه کشتار دهه 60 و به‌ویژه کشتار زندانیان سال 67 خوانده و در نامه خود تاکید کردند که «این دادگاهها باید در نقاط دیگر هم راه‌اندازی شود و اگرچه امروز هیچ مرجعی برای دادخواهی وجود ندارد ولی مرتکبین جنایت جایی برای گریز ندارند.»

وین جورداش، رئیس هیئت قضات دادگاه مردمی آبان با اعلام پایان این دادگاه گفت: «تلاش می‌کنیم حکم نهایی را در اردیبهشت 1401 اعلام کنیم.»

دور دوم جلسات دادگاه بین‌المللی مردمی آبان که از جمعه 4 فوریه آغاز و تا یک‌شنبه ادامه پیدا کرد ضمن استماع و بررسی اظهارات شاهدان، در خصوص آنچه در جریان کشتار معترضان در آبان سال 98 در ایران رخ داد، با حضور 116 شاهد جدید به کار خود ادامه داد.

نخستین دور دادگاه بین المللی مردمی آبان از 9 تا 23 آبان گذشته با حضور 34 شاهد برگزار شده بود.

در دور دوم این دادگاه پس از بررسی اسناد شاهدان جدید، 27 مقام دیگر جمهوری اسلامی به‌دلیل مشارکت در سرکوب آبان 98، به «جنایت علیه بشریت» متهم شدند. با احتساب 133 مقامی که در دور اول این دادگاه به‌عنوان متهم معرفی شده بودند، شمار متهمان اکنون به 160 تن رسیده است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم