انتشار سند هشدار سپاه نسبت به افزایش اعتراضات در ایران توسط گروه هکری «عدالت علی»

طبق این سند محرمانه، اعتراضات در ایران بر روی موضوعات «تورم، آب، معوقات حقوقی و نابسامانی‌های اجتماعی» متمرکز شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

گروه هکری «عدالت علی» یک سند «خیلی محرمانه» از جلسه‌ای با حضور مقامات سپاه پاسداران و دیگر نهادهای امنیتی و انتظامی منتشر کرده است که در آن حاضران از عدم اعتماد مردم و افزایش 300 درصدی «نارضایتی‌های اجتماعی» در ایران سخن گفته‌اند.

این گروه سایبری، چهارشنبه 13 بهمن، در صفحه توییتر خود صورتجلسه یکی از نشست‌های «قرارگاه ثارالله» را انتشار داده که محمدی، معاونت اجتماعی سازمان اطلاعات سپاه در آن گفته، «در حال حاضر 53 درصد جامعه به ادعای حاکمیت به چشم تردید نگاه می‌کنند» و اعتراضات در کشور بر روی موضوعات «تورم، آب، معوقات حقوقی و نابسامانی‌های اجتماعی» متمرکز شده است.

Advertisement

پیامدهای حذف ارز 4200 تومانی

این مقام سپاه درباره ارز 4200 تومانی هم گفته، در خصوص این ارز «تمرکز واحدی» وجود ندارد و «اختلاف روایت‌ها باعث افزایش تردیدها می‌شود که این عوامل سبب افزایش احتکار، نگهداشت دارو و افزایش قیمت دارو گردید.»

محمدی همچنین بیان کرده که «وضعیت خودرو» و «بورس» باعث تزلزل شدید اعتماد مردم به حاکمیت شده است.

طبق سند منتشر شده، شهبازی از سازمان اطلاعات تهران گفته که نظام ناچار به حذف ارز 4200 تومانی است و برای کنترل پیامدهای این اقدام باید به دهک‌های پایین «یارانه نقدی» پرداخت کرد.

محراب عضو تیم اقتصادی اطلاعات سپاه نیز چنین برآورد کرده که حذف ارز ترجیحی با رعایت ملاحظات یعنی «ارسال پیوست‌های امنیتی و روانی نیازی ضروری» است.

او گفته، «اگر ملاحظات رعایت نشود، 100 درصد بحران خواهیم داشت».

تجمعات اقتصادپایه و نرخ واقعی تورم

کاویانی نماینده پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا در جلسه مذکور درباره اعتراضات اظهار داشته که «تجمعات در سال 1400 نسبت به سال 1399، 48 درصد افزایش یافته و تعداد تجمع‌کنندگان نیز 98 درصد رشد داشته است.»

او تاکید کرده، «تجمعات اقتصادپایه 56 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته» و «تجمع در محیط‌های کارگری 136 درصد» نیز رشد داشته است.

کاویانی همچنین به نرخ‌های واقعی تورم در ایران اشاره کرده و ابراز داشته که «نرخ واقعی تورم اقلام اصلی خوراکی در آبان امسال نسبت به آبان 98 بین 86 تا 268 درصد بوده است.»

ارقام اعلام شده تورم توسط این مقام امنیتی بسیار بیشتر از اعداد و ارقام اعلامی نهادهای رسمی مانند مرکز آمار و بانک مرکزی ایران است و نظر منتقدان درباره «رقم سازی» توسط نهادهای حکومتی و پنهان کردن‌ واقعیت‌های اقتصادی را تایید می‌کند.

حسین نجات، جانشین فرمانده سپاه که صورتجلسه این نشست محرمانه را برای مقامات عالی جمهوری اسلامی ارسال کرده در جمع‌بندی نهایی گفته که ارز ترجیحی هم اکنون «مهمترین موضوع» اقتصادی کشور است و مسئولان باید بر روی آن «تمرکز» کنند.

حمله هکری مقارن با جشن‌های حکومتی

عدالت علی روز گذشته 12 بهمن مقارن با آغاز جشن‌های حکومتی پیروزی انقلاب موسوم به «دهه فجر»، تلوبیون، پلتفورم پخش و آرشیو برنامه‌های صدا و سیمای ایران را هک کرده بود.

در جریان این حمله سایبری، فردی وابسته به این گروه با نقاب بر صفحه تلویزیون حاضر شد و گفت که «ما آماده‌ایم تا پایه‌های رژیم فاسدی که بر کشورمان مسلط شده را به لرزه بیندازیم. دیگر ما را ساکت نخواهند کرد. ما دهه زجر [فجر] را به عزایشان تبدیل می‌کنیم.»

این گروه هکری که سابقه حمله سایبری به سیستم دوربین‌های زندان اوین و پخش ویدیوهایی از شکنجه و بدرفتاری با زندانیان را دارد، به پخش فیلم اعتراضات اخیر ایران و شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» و «نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم» نیز اقدام کرد.

عملیات سایبری مذکور در حالی است که پنج‌شنبه گذشته نیز شبکه اول سیما و رادیوهای پیام، جوان و قرآن هک شدند و برای چند ثانیه تصاویر مریم و مسعود رجوی، رهبران «سازمان مجاهدین خلق ایران» از آنها پخش شد.

در آبان گذشته و همزمان با سالگرد اعتراضات گسترده مردمی آبان به افزایش سه برابری سوخت، سامانه هوشمند سوخترسانی در سراسر ایران نیز مورد حمله سایبری قرار گرفت و بر روی برخی بیلبوردهای دیجیتالی در بعضی شهرها شعار «خامنه ای بنزین ما کو؟» نقش بست.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید