عضو کمیسیون حقوقی مجلس ایران: ازدواج دختران 13 ساله کودک همسری نیست

ماده 1041 قانون مدنی ایران ازدواج کودکان را به رسمیت شناخته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

حسن نوروزی، نایب رییس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس ایران با انتقاد از اطلاق عنوان «کودک همسری» به دختران 13 یا 14 ساله گفت، کودک همسری به موارد ازدواج بچه 9 یا 10 سال گفته می‌شود، اما دختر 13 ساله کودک همسر نیست.

به گزارش وبگاه «فرارو»، نوروزی با اشاره به این که «نگاه درست و صحیح به مقوله ازدواج، نگاه اسلام است»، تاکید کرد: «سن ازدواج در دختران به معنی سن بلوغ در نظر گرفته می‌شد که عموما سن 13 یا 14 سال است و این که دختر بتواند زندگی را به جلو برد یا خیر به اذن ولی باز می‌گردد.»

نوروزی با بیان این مساله که منتقدان کودک همسری سن 10 تا 14 سال را کودک همسر دانسته و نگران رشد آمار ازدواج در این جمعیت هستند، گفت: «این گروه 14 تا 16 سال را هم کودک همسر می‌گویند.»

کودک همسری در ایران قانونی است
کودک همسری در ایران قانونی است

مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود اعلام کرد که ازدواج دختران 10 تا 14 ساله در بهار 1400 در مقایسه با بهار سال پیش 32 درصد رشد داشته است.

این مرکز تاکید کرده در مدت مذکور 9753 ازدواج برای این بازه سنی از دختران به ثبت رسیده که با توجه به آمار‌های مشابه فصلی طی دو سال اخیر بالاترین تعداد را نشان می‌دهد.

مطابق با همین آمار، 45 هزار و 522 دختر 15 تا 19 ساله نیز در بهار امسال ازدواج کرده‌اند و این در حالی است که آمار مذکور تنها مربوط به ازدواج‌های ثبت رسمی شده در سازمان ثبت احوال ایران است و به گفته کارشناسان اغلب ازدواج کودکان ثبت نشده و همین امر منجر به نبود آمار دقیق در این حوزه می‌شود.

ایران دومین کشور در کودک همسری

عبدالصمد خرمشاهی، حقوقدان در این رابطه گفت، «آمارها حاکی است، ایران بعد از کشور گینه، بیشترین آمار ازدواج دختران کم سن و سال را دارد و از طرفی هم آمار طلاق در کشور بالا است و این نشان می‌دهد که این دو مقوله به هم ارتباط تنگاتنگی دارند.»

ایران از معدود کشورهای جهان است که ازوداج کودکان در آن قانونی است. طبق ماده 1041 قانون مدنی ایران «عقد نکاح دختر قبل از رسیدن به سن 13 سال تمام شمسی و پسر قبل از رسیدن به سن 15 سال تمام شمسی منوط است به اذن ولی، به شرط مصلحت با تشخیص دادگاه صالح.»

بنابر ولادت‌های ثبت شده توسط سازمان ثبت احوال کشور در شش ماهه نخست سال جاری 747 ولادت برای کودک مادران 10 تا 14 سال به ثبت رسیده است.

کودکان مادر در ایران
کودکان مادر در ایران

طبق این آمارها تعداد 2 ولادت به مادران 10 ساله، 7 ولادت به مادران 11 ساله، 20 ولادت به مادران 12 ساله، 120 ولادت به مادران 13 ساله و 598 ولادت به مادران 14 ساله مربوط است.

همچنین طی شش ماهه نخست سال جاری، به ترتیب شش استان سیستان‌وبلوچستان، خوزستان، خراسان رضوی، گلستان، کرمان و آذربایجان شرقی استان‌هایی هستند که در آن‌ها بیشترین ولادت کودکان از مادران 10 تا 14 ساله به ثبت رسیده است.

بخش دیگر آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران از طلاق 172 دختر بچه 10 تا 14 ساله در بهار 1400 خبر می‌دهد که از شکل‌گیری پدیده جدیدی در این کشور به نام «کودک مطلقه» حکایت دارد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید