رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران: فخری‌زاده برای سلاح هسته‌ای سیستم ایجاد کرده بود

محسن فخری‌زاده در تهیه «نقشه راه اولیه برای توسعه صنعت هسته‌ای ایران» و تولید سوخت 20 درصد نقش داشته است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

فریدون عباسی دوانی، نماینده مجلس و رئیس سابق سازمان انرژی اتمی ایران در سالگرد ترور محسن فخری‌زاده گفته است او، به‌رغم فتوای علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، مبنی بر حرام بودن تولید، نگهداری و به کارگیری سلاح اتمی، «برای آن یک سیستم ایجاد کرده است.»

عباسی توضیح بیشتری درباره «سیستم» نداده است.

به گزارش روزنامه «ایران»، عباسی گفته است که فخری‌زاده در تهیه «نقشه راه اولیه برای توسعه صنعت هسته‌ای ایران» و تولید سوخت 20 درصد نقش داشته است.

عباسی در گفت‌وگو با این روزنامه با «جعبه سیاه» دانستن فخری‌زاده گفته است: مسأله‌ فخری‌زاده «فقط دفاع از کشور خودمان نبود. زیرا کشور ما پشتیبان جبهه مقاومت است».

او گفت که سرویس‌های خارجی او را از دهه 70 شناسایی کرده بودند و اولین حمله علیه او قرار بوده که در سال 87 رخ دهد اما توسط نیروهای امنیتی خنثی شده است.

اظهارات عباسی توسط حامد فخری‌زاده، فرزند محسن فخری‌زاده، نیز تایید شده است. او اما در گفت‌وگو با «کیهان»، نشریه نزدیک به خامنه‌ای، جزئیات بیشتری از این وقایع ارائه نداده است.

محسن فخری‌زاده، ارشدترین مقام ایرانی است که تاکنون در عملیات منتسب به سازمان «موساد» کشته شده است.

پیش‌تر، روزنامه «نیویورک تایمز» در گزارشی به نحوه کشته شدن «محسن فخری‌زاده» اشاره کرد و نوشته که این عضو ارشد سپاه پاسداران و چهره کلیدی برنامه هسته‌ای ایران با یک «ربات قاتل» و با استفاده از یک مسلسل که از هزاران کیلومتر آن سوتر کنترل می‌شد، صورت گرفته است.

در این گزارش وزن این مسلسل به همراه روبات و لوازم جانبی‌ آن که مجموعا حدود یک تُن بوده است، آمده است که در قطعاتی کوچک به مرور وارد ایران شده و بعدا نصب شده بود.

فخری‌زاده، معاون وزیر دفاع و از دست اندرکاران برنامه اتمی و موشکی ایران بود. او در تاریخ 7 آذر 1399 ترور شد.

گفتنی است، یوسی کوهن، رئیس سابق سازمان اطلاعات خارجی اسرائیل «موساد» پیش‌تر در مصاحبه‌ای با «شبکه 12» تلویزیون اسرائیل، عملیات اطلاعاتی این کشور علیه ایران از جمله سرقت اسناد هسته‌ای و ترور فخری زاده را فاش کرد و گفت: «دوستان عزیز، ما در میان شما نفوذ کرده‌ایم.»

او ضمن شرح دقیقی از عملیات 2018 درباره چگونگی سرقت بایگانی هسته‌ای ایران از گاوصندوق‌های موجود در انبار تهران توسط موساد، تأیید کرد فخری زاده، برای سالها زیر نظر بوده است.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری پیشین ایران نیز بارها از وجود «باند فاسد امنیتی» در نهادهای اطلاعاتی ایران سخن گفته بود، او مدعی شد که «رئیس میز مبارزه با نفوذ اسرائیل در ایران، خود جاسوس اسرائیل است.»

به گفته رئیس جمهوری پیشین ایران: «هر کس ادعا کند که خط نفوذ اسرائیل تنها همان یک نفر در وزارت اطلاعات است به دنبال پنهان‌کردن شبکه نفوذ اسرائیل در ایران است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید