پدر روح‌الله زم: پسرم با دستور روحانی و شمخانی و دو عنصر نفوذى به دام افتاد

زم، «وفا نیکفر» و «شیرین نجفی» را «عامل اصلی فریب و کشاندن» پسرش به عراق دانست

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

محمدعلی زم، پدر روح‌الله زم، در دومین یادداشت خود درباره پسرش در اینستاگرام، از شورای عالی امنیت ملی ایران به دبیری علی شمخانی و به ریاست حسن روحانی به‌عنوان «شرکای واقعی» در اعدام فرزندش نام برد.

زم نوشت، شورای عالی امنیت ملی یک «ستاد ویژه‌» برای رصد کانال تلگرامی «آمدنیوز» و «تعقیب و تخریب لحظه به لحظه روح‌الله و فشار قضایی بر خانواده و دستگیری پیاپی خویشان او» تشکیل داده بود که 9 یا 12 نهاد عضو آن بودند.

او به اظهارات محمد تولایی، معاون اشراف دفتر فرماندهی‌ کل سپاه پاسداران ایران، در مصاحبه با خبرگزاری «تسنیم» استناد کرد که گفته بود «روح‌الله زم از دو سال پیش در تور اطلاعاتی سپاه قرار داشت.»

محمدعلی زم در این یادداشت از تحقیقات خانواده، دوستان، شاهدان و وکیل پسرش در فرانسه و از «لابه‌لای اشارات و گفته‌های» او در «چهار ماه آخر حیات»، دریافته است که «عامل اصلی فریب و کشاندن روح‌الله به عراق»، دو نفر به نام‌های «وفا نیکفر» در استرالیا و «شیرین نجفی» در ترکیه بوده‌اند.

شیرین نجفی
شیرین نجفی

او همچنین با اشاره به «نمایشی بودن» دادگاه‌ پسرش نوشت: «روح‌الله در یکی از ملاقات‌ها در حضور مسئول پرونده، مأموران و دوربین‌ها، گفت از چندروز مانده به هر جلسه دادگاه با من تمرین می‌کردند که چه چیزی بگویم و چگونه بگویم.»

وفا نیکفر
وفا نیکفر

محمدعلی زم، روز گذشته در یادداشت دیگری در اینستاگرام، با درخواست موضع‌گیری از کشورهای فرانسه، عراق و استرالیا درباره اتهام همکاری در بازداشت و انتقال فرزندش به ایران، روایت اکبر خوش‌کوشک، یکی از ماموران سابق وزارت اطلاعات ایران که مدعی شده بود فرانسه روح‌الله زم را با یک افسر امنیتی فرانسوی «مبادله کرده»، تکذیب کرد.

در متنی که توسط او منتشر شد، خوش‌کوشک «یک عنصر سوخته امنیتی» خوانده شده و ادعاهای او نیز «قصه‌سرایی دروغین برای فریب افکار عمومی و شریک‌تراشی برای تخفیف این اعمال مجرمانه‌» عنوان شد.

روح‌الله زم، روزنامه‌نگار ایرانی و مدیر «آمدنیوز»، که در فرانسه پناهنده بود، سال 2019 در سفری به عراق، توسط ماموران امنیتی جمهوری اسلامی ربوده و به ایران برده شد. او در 12 دسامبر 2020 در تهران اعدام شد.

هرچند دولت فرانسه به‌طور رسمی به این اتهام واکنشی نشان نداده است اما منابع دیپلماتیک این کشور ادعای خوش‌کوشک مبنی بر تبادل زم را به شدت تکذیب و آن را «اتهامات کاملا بی‌پایه» توصیف کردند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید