حمله سایبری به جایگاه‌های سوخت سراسر ایران؛ پیام «خامنه‌ای بنزین ما کو؟» بر بیلبوردها

تصاویری در رسانه‌های اجتماعی، منتشر شده که بر روی بیلبوردهای دیجیتال در اصفهان عبارت «خامنه‌ای بنزین ما کو؟» نوشته شده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

گزارش‌ها حاکی از حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت در شهرهای مختلف ایران است.

همایون صالحی، رئیس انجمن کانون جایگاه‌داران ضمن تایید حمله سایبری به پمپ‌بنزین‌های کل کشور، گفت این مشکل در حال بررسی است.

تصاویری در رسانه‌های اجتماعی، منتشر شده که بر روی بیلبوردهای دیجیتال در اصفهان عبارت «خامنه‌ای بنزین ما کو؟» نوشته شده است.

در تصاویر دیگر بر روی مانیتورهای پمپ بنزین‌ها، شماره تلفن 64411 مربوط به دفتر علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ظاهر شده است. گفته می‌شود این حمله سایبری، توسط همان گروهی انجام شده است که در ژوئیه 2021، به سامانه شبکه راه‌آهن جمهوری اسلامی حمله کرده بودند.

به گزارش «تجارت نیوز»، این حمله باعث تعطیلی پمپ بنزین‌ها در تهران و دیگر شهرهای ایران و ایجاد صف‌های طولانی شده است.

به گفته رئیس کانون انجمن جایگاه‌داران سوخت در حال حاضر تنها «امکان سوختگیری بنزین 1500 تومانی وجود ندارد و سامانه سوخت بنزین یارانه‌ای قطع شده است.»

فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران نیز از تشکیل جلسه فوری در خصوص اختلال سامانه هوشمند سوخت در شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران خبر داد.

خبرگزاری «ایسنا»، روز سه‌شنبه در همین راستا نوشت: «عکس‌های دریافتی از اصفهان نشان می‌دهد که بیلبوردهای دیجیتال در این شهر مورد حمله سایبری قرار گرفته و پیام «بنزین مجانی در #پمپ‌بنزین جماران» و «خامنه‌ای! بنزین ما کو» روی آنها دیده شده». این خبر پس از چند دقیقه از خروجی ایسنا حذف شد.

خبری که از خروجی «ایسنا» حذف شد
خبری که از خروجی «ایسنا» حذف شد

ایسنا در گزارش خود مدعی شده بود که این حمله سایبری «از سوی عوامل خارجی» انجام شده است.

این خبرگزاری سپس در اطلاعیه‌ای نوشت امروز ساعت 12:38 «مورد حمله سایبری قرار گرفت» که در جریان آن، یک خبر با عنوان «قطع ناگهانی بنزین در جایگاه‌های سوخت تهران و شهرستان‌ها به دلیل حمله سایبری» بر روی سایت این خبرگزاری بارگذاری شد.

خبرگزاری «فارس» نزدیک به سپاه پاسداران، هم امروز در گزارشی نوشت این «اختلال» همزمان با سالگرد حوادث آبان 98، احتمال حمله سایبری را تقویت می‌کند.

در جریان اعتراضات آبان 98، که در واکنش به افزایش 200 درصدی قیمت بنزین در ایران آغاز شد، صدها شهروند جان باختند. این اعتراضات به شهرهای دیگر کشور گسترش پیدا کرد و به دنبال آن، ماهیت ضد حکومتی گرفته شد و معترضان علیه سران حکومت ایران خصوصا خامنه‌ای شعار دادند.

سازمان‌های حقوق بشری در آن زمان از بازداشت و کشتار گسترده معترضان توسط مقامات جمهوری اسلامی خبر دادند. بنا بر گزارش نهادهای حقوق بشری، بسیاری از معترضان، در جریان «دادرسی‌های ناعادلانه» به احکام اعدام زندان محکوم شده‌اند.

پیش‌تر خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع آگاه خود گزارش داد که در این اعتراضات 1500 نفر توسط نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شده‌اند اما وزیر کشور وقت ایران کشته‌ شدن تنها 225 معترض را در این اعتراضات را تایید کرد.

سابقه حملات سایبری به زیرساخت‌های ایران

حمله سایبری به زیرساخت‌های ایران بی‌سابقه نیست. به دنبال اختلال و توقف حرکت قطارها در ایستگاههای قطارهای ایران، جمعه 9 ژوئیه 2021، خبرگزاری «فارس»، از اختلال سراسری در سیستم‌های کامپیوتری شرکت راه‌آهن این کشور و احتمال وقوع حمله سایبری خبر داد.

فارس اعلام کرد اختلال سراسری در سیستم‌های کامپیوتری شرکت راه‌آهن ایران باعث توقف حرکت قطارها و هرج و مرج در ایستگاههای قطار شده که احتمالا به دلیل خرابکاری ناشی از حمله سایبری به سیستم کامپیوترهای را‌ه‌آهن ایران باشد. این خبر به طور گسترده در پایگاه‌های خبری داخل ایران منعکس شد. با این وجود ساعتی پس از انتشار این خبر، خبرگزاری فارس آن را از سایت خود حذف و با توضیح مبهمی از مدیر کل روابط عمومی راه آهن، جایگزین کرد.

رسانه‌های اسرائیل، مارچ سال جاری نیز از حمله سایبری به تاسیسات هسته‌ای ایران خبر دادند. همزمان با آن علی‌اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در اظهاراتی حمله به تاسیسات هسته‌ای ایران را «تروریسم هسته‌ای» خواند.

ژوئن سال گذشته هم انفجاری در تاسیسات هسته‌ای نطنز رخ داد که برخی رسانه‌ها آن را به حمله سایبری اسرائیل نسبت دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید