فرانسه: درهای مذاکرات با ایران برای همیشه باز نخواهد ماند

ژان ایو لودریان: مذاکرات منطقه‌ای با تهران باید شامل فعالیت‌های موشکی تهران باشد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

با متوقف ماندن مذاکرات وین به‌رغم درخواست‌های مکرر اروپایی‌ جهت از سرگیری آن برای احیای توافق هسته‌ای با ایران، ژان ایو لودریان، وزیر امور خارجه فرانسه تاکید کرد که راه مذاکره با تهران برای همیشه باز نخواهد ماند.

وزیر خارجه فرانسه شنبه، 2 اکتبر، در مصاحبه‌ای با شبکه تلویزیونی «العربیه»، تاکید کرد که ادامه نقض تعهدات هسته‌ای از سوی ایران بازگشت آن به میز مذاکرات وین را دشوار و پیچیده می‌کند.

وزیر خارجه فرانسه اظهار داشت که مذاکرات منطقه‌ای با ایران باید شامل فعالیت‌های موشکی تهران باشد.

ما روی چین حساب می‌کنیم

به گفته وزارت خارجه فرانسه، پاریس دو روز پیش از چین دعوت کرد، از ایران بخواهد تا به سرعت به مذاکرات وین با هدف احیای توافق هسته‌ای بازگردد.

آن کلر لوگاندر، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در یک کنفرانس ویدئویی گفت: «ما روی چین حساب می‌کنیم که از استدلال‌های قانع کننده‌ خود برای گفت‌وگوی خصوصی با تهران استفاده کند.»

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه گفت که بازگشت «بدون تأخیر» به مذاکراتی که از ماه ژوئن گذشته به حالت تعلیق درآمده، تنها راهی است که با منافع مشترک ما سازگار است.

او این اظهارات را در پاسخ به این سوال، که پکن که دارای روابط بسیار نزدیک با تهران است آیا در این میان نقش سازنده‌ای ایفا خواهد کرد، مطرح کرده است.

بازگشت بدون تاخیر به مذاکرات

سخنگوی وزارت خارجه فرانسه همچنین گفت که پاریس به همراه سایر شرکای خود در برنامه جامع اقدام مشترک از جمله اروپایی‌ و آمریکا از ایران خواسته‌اند که بدون تاخیر به مذاکرات وین بازگردد تا به سرعت این مذاکرات به پایان برسد.

گفتنی است که آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز پیشتر تاکید کرده بود که توپ در زمین ایران است اما با توجه به ضرورت بازگشت بدون تاخیر ایران به میز گفت‌وگوها وضعیت تاخیر برای مقامات ایرانی دوام زیادی نخواهد داشت.

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهانی در وین از ششم آوریل در وین آغاز شد اما این مذاکرات به‌رغم انجام شش دور از آن، بدون این‌که به نتیجه ملموسی برسد با روی کار آمدن دولت ابراهیم رئیسی در ایران متوقف شده و زمان از سرگیری آن همچنان نامعلوم است و علاوه بر آن تیم مذاکره‌کنندگان هسته‌ای تهران برای ادامه این مذاکرات نیز همچنان نامشخص است.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید