سازمان‌های ملیت‌های ایرانی حضور نماینده اروپا در مراسم تحلیف رئیسی را محکوم کردند

امضاکنندگان از «استانداردهای دوگانه» اتحادیه اروپا در باب حقوق بشر انتقاد کردند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

مجموعه‌ای از سازمان‌های حقوق بشری و سازمان‌های سیاسی متعلق به ملیت‌های ایرانی مخالف حکومت تهران، در بیانیه‌ای مشترک، از اقدام اتحادیه اروپا مبنی بر فرستادن نماینده به مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری جدید جمهوری اسلامی ایران، شدیدا انتقاد کردند.
در این بیانیه که روز چهارشنبه 4 آگوست 2021 به طور گسترده در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، امضاکنندگان با انتقاد از «استانداردهای دوگانه» اتحادیه اروپا در باب حقوق بشر نوشته‌اند: «فرستادن انریکه مورا به ایران برای شرکت در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی به این معناست که اتحادیه اروپا به مردم خاورمیانه و ایران می‌گوید که یا باید سفیدپوست باشید، یا باید برای به دست آوردن کرامت انسانی و حق زندگی به اروپا فرار کنید.»
نویسندگان این بیانیه می‌پرسند که در حالی که هیچ نماینده‌ای از اتحادیه اروپا در مراسم تحلیف الکساندر لوکاشنکو، رئیس‌جمهوری بلاروس حضور نداشت، چگونه است که اتحادیه اروپا برای شرکت در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی نماینده‌ای عالی‌رتبه می‌فرستد؟
امضاکنندگان بیانیه می‌پرسند: «سوال ما این است که آیا ارزش ما به عنوان انسان‌های اهل خاورمیانه، کمتر از ارزش مردم بلاروس است؟ آیا اتحادیه اروپا بر مبنای نژاد انسان‌ها رویکرد متفاوتی نسبت به آنها برمی‌گزیند؟»
نویسندگان بیانیه یادآوری کردند که در حالی که تظاهرات در اعتراض به بی‌آبی بی‌سابقه در خوزستان و دیگر نقاط ایران کماکان ادامه دارد، اتحادیه اروپا با نادیده گرفتن نارضایتی عمیق مردم ایران، تصمیم گرفت به مراسم تحلیف «رئیس‌جمهوری سرکوبگر ایران» نماینده بفرستد.

تنصيب ابراهيم رئيسي
تنصيب ابراهيم رئيسي


به گفته این احزاب و سازمان‌ها «عرب‌ها، کردها، بلوچ‌ها، ترک‌ها، لرها و فارس‌ها به خیابان‌های ایران سرازیر شده‌اند تا عین همان حقوقی که هر شهروند اروپایی از آن برخوردار است را مطالبه کنند. اتحادیه اروپا به خوبی از این امر آگاه است، اما تصمیم گرفت آن را نادیده بگیرد.»
این بیانیه را «حزب کومله کردستان ایران»، «حزب دمکرات کردستان ایران»، «جنبش بلوچستان آزاد»، «حزب تضامن دموکراتیک اهواز»، «حزب مردم بلوچستان»، «جنبش دموکراتیک آذربایجان - بیرلیک»، «جمعه‌ها برای آینده»، «سازمان زنان روژهلات»، «اتحادیه سریانی‌های اروپا»، «سازمان جوانان کردستان ایران»، «سازمان حقوق بشری هانا»، و «کولبر نیوز» امضا کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم