یازدهمین شب اعتراضات خوزستان؛ ادامه قطع برق و اینترنت و محاصره کوی علوی در اهواز

اعزام گسترده نیروهای نظامی و یگان ویژه به خوزستان در روز یک‌شنبه سوم مرداد نیز ادامه یافت

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

یازدهمین شب اعتراضات مردم خوزستان با اعلام حمایت شهروندان برخی شهرهای دیگر ایران و گسترش بی‌سابقه جو امنیتی و ادامه بازداشت شهروندان همراه بود.

چندین شهر استان خوزستان به‌رغم حضور بی‌سابقه نیروهای نظامی و یگان‌های ویژه شاهد اعتراض مردم بود.

Advertisement

مردم شهرستان فلاحیه (شادگان) شامگاه یک‌شنبه با حضور در خیابان‌های این شهر اعتراض ادامه‌دار خود به شرایط استان را اعلام کردند.

ویدیوهای منتشر شده حضور سنگین نیروهای امنیتی را در این شهر به تصویر کشیده است.

کاربران ایرانی ویدیوهایی از اعزام نیروهای یگان ویژه در مسیر بروجرد به اهواز نیز منتشر کردند.

به گفته منابع محلی اعتراضاتی نیز در بعضی مناطق اهواز و معشور (ماهشهر) برگزار شد.

محاصره کوی علوی در اهواز

گزارش‌ها از کوی علوی (حی الثوره) در اهواز حاکی از جو امنیتی شدید و کنترل تمامی مسیرهای ورودی و خروجی این منطقه بود.

تمام افرادی که به کوی علوی وارد شده یا از آن خارج می‌شوند بازرسی بدنی شده و در صورت داشتن تصاویر یا ویدیوهایی در تلفن همراه خود، بازداشت و به اماکن نامشخصی منتقل شدند.

بازداشت خانه به خانه شهروندان در بسیاری از شهرهای خوزستان نیز روز و شامگاه یک‌شنبه ادامه یافت. تعداد دقیق بازداشتی‌ها هنوز از سوی هیچ منبع رسمی اعلام نشده اما منابع محلی و برخی سازمان‌های حقوق بشری از دستگیری بیش از 350 نفر خبر داده‌اند.

قطعی اینترنت و برق

خدمات اینترنت نیز مانند چند شب گذشته در تمام شهرهای خوزستان قطع بوده و بسیاری از شهرهای دیگر ایران که در حمایت از اعتراضات مردم خوزستان قیام کردند نیز شاهد قطعی نت و برق بوده است.

تبریز که در دو روز گذشته شاهد حضور اعتراضی مردم این شهر در همبستگی با مردم خوزستان بود، شب گذشته با قطعی برق و کاهش سرعت نت مواجه شد.

شهرستان سقز نیز شاهد جو سنگین امنیتی و گشت‌زنی نیروهای یگان ویژه در سطح این شهر بود.

ویدیوهایی نیز از قطعی برق در شهرستان سنندج، مرکز استان کردستان منتشر شده است.

در شهرستان زنجان نیز نیروهای یگان ویژه با گشت‌زنی جو امنیتی سنگینی بر شهر حاکم کردند.

بازداشت شهروندان در دیگر شهرها

در شهرستان ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی، برخی شهروندان به دلیل حمایت از معترضان خوزستانی بازداشت شدند. بازداشت این شهروندان به‌دلیل فراخوان حضور مردم ارومیه در همبستگی با مردم خوزستان انجام گرفت.

برخی شهروندان جونقان از توابع چهارمحال و بختیاری که در حمایت از اعتراضات خوزستان شاهد تجمعاتی بود، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

بیانیه معلمان گیلان

کانون صنفی فرهنگیان گیلان با صدور بیانیه‌ای از اعتراض‌های شهروندان خوزستان به بی‌آبی حمایت کرد.

در این بیانیه آمده است: «آنان که پر آب‌ترین استان ایران و حتی خاورمیانه را چنین به خشکسالی بی‌امان کشانده‌اند، امروز به جای عذر‌خواهی از خسارت و ضایعه غیر‌قابل جبرانی که در حق مردم مظلوم خوزستان روا داشته‌اند، دست به سرکوب و کشتار مردم بی‌دفاع می‌زنند و به روی مردم تشنه معترض و مسالمت‌جو، باتوم و اسلحه کشیدند.»

گزارش رویترز از اعتراضات خوزستان

خبرگزاری «رویترز»، یک‌شنبه سوم مرداد، در ارتباط با اعتراضات خوزستان نوشت: «اعتراضات خشمگینانه در خوزستان به درگیریهای گسترده منجر شده است.»

رویترز با انتشار ویدیوهای منتسب به این اعتراضات آورده: «ویدیویی منتشر شده نشان می‌دهد یک جوان معترض در ماهشهر می‌گوید، مردم جهان گوش کنید، در اینجا هیچ امنیتی وجود ندارد.»

این خبرگزاری ادامه داده؛ «ویدیوی دیگری تشییع جنازه هادی بهمنی 17 ساله را نشان می‌دهد که گفته می‌شود توسط نیروهای امنیتی در اعتراضی در ایذه استان خوزستان کشته شد.»

در همین راستا، پروفسور استیو هنکی، اقتصاددان دانشگاه «جان هاپکینز»، یک‌شنبه سوم مرداد، درباره قیام مردم و جوانان در شهرهای ایران و سرکوب معترضان توسط جمهوری اسلامی در توییتی نوشت: «در حالی‌که اعتراضات در ایران مانند آتش سریع گسترش می‌یابد رژیم، سرکوب را شروع می‌کند.»

او افزود: «ایران در شاخص آزادی بشری 2020 موسسه کاتو در رتبه 158 از 162 کشور قرار دارد که این کشور را به پنجمین کشور دنیا با کمترین آزادی تبدیل می‌کند.»

اعتراضات اخیر خوزستان به بی‌آبی ‌و سیاست‌های انتقال آب و قطع حقابه شرب و کشاورزی مردم عرب با حضور اعتراضی فعالان زیست محیطی در برابر ادارات و ‌نهادهای دولتی در اهواز و دیگر شهرهای این استان آغاز شد اما به دلیل بی‌توجهی مقامات به خواسته‌های مردم سریعا تمام شهرها ‌و روستاهای خوزستان را فرا گرفت.

بنا به گفته سازمان‌های حقوق بشری در این اعتراضات که از پنج شنبه 24 تیر آغاز شد و به دیگر شهرهای ایران نیز کشیده شد، حداقل 14 نفر کشته و دست کم 350 نفر بازداشت شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم