بکتاش آبتین شاعر زندانی با پای بسته در بیمارستان بستری شد

سه عضو کانون نویسندگان دی 98 به رأی دادگاه تجدید نظر با حکم زندان مواجه شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
2 دقيقه (Reading time)

بکتاش آبتین، شاعر زندانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شده و به‌رغم وضعیت نامناسب جسمانی به‌وسیله پابند به تخت بسته شده است.

به گزارش خبرگزاری «هرانا»، ارگان خبری مجموعه فعلان حقوق بشر در ایران، آبتین، یکشنبه 27 تیر، در پی بروز درد شدید در ناحیه بیضه و تشخیص و توصیه پزشک بهداری زندان، به بیمارستان «شهدای تجریش» منتقل شد.

به گفته یک منبع آگاه، این شاعر زندانی 4 ماه قبل در پی وخامت حال به بهداری زندان مراجعه کرده بود. در آن زمان به‌رغم تشخیص پزشک مبنی بر وجود توده در ناحیه بیضه و توصیه به انتقال او به بیمارستانی خارج زندان، مسئولان زندان از اعزام آبتین به بیمارستان خودداری کردند. او نهایتا حدود یک ماه قبل به بیمارستان شهدای تجریش منتقل و بدون انجام آزمایشات مربوطه به زندان بازگردانده شد.

بکتاش آبتین، به همراه دو نویسنده دیگر، رضا خندان مهابادی و کیوان باژن، با شکایت وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی از اردیبهشت 94، به اتهام‌های «تبلیغ علیه نظام» و «اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت کشور»، به احکام شش سال و سه سال و نیم حبس محکوم شدند. آبتین همان زمان با انتشار ویدئویی به حکم صادره علیه خود و دو عضو دیگر کانون نویسندگان واکنش نشان داد و آن را نتیجه «پروند‌ه‌ سازی» مأموران امنیتی دانست.

این سه عضو کانون نویسندگان، در مهر 99، همزمان با گسترش بحران کرونا در ایران برای گذراندن دوران حبس به زندان اوین منتقل شدند.

اخیرا بیش از 300 نویسنده ایرانی در بیانیه‌ای با عنوان «بکتاش آبتین و دیگر اهالی قلم را آزاد کنید!» خطاب به قوه قضائیه، دولت حسن روحانی و سازمان زندان‌ها، ضمن ابراز نگرانی نسبت به بحران کرونا در زندا‌ن اوین، خواستار آزادی فوری نویسندگان و فعالان فرهنگی در بند شدند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید