تهران با سالانه 36 سانتی‌متر رکورددار فرونشست زمین در دنیا است

موسسه «اینتل لب» فرونشست زمین در اطراف تهران را به بمب ساعتی تشبیه کرده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

محسن طباطبایی مزدآبادی، دبیر کل اقتصاد شهری ایران، با اشاره به این‌که در تهران روزانه 1 میلی‌متر فرو‌نشست زمین اتفاق می‌افتد، تاکید کرد این میزان نشست در هیج‌ جای جهان تاکنون گزارش نشده است و تهران رکورددار فرونشست ‌زمین در دنیا به‌شمار می‌آید.

طباطبایی شنبه 19 تیر در گفت‌وگو با خبرگزاری «تسنیم» استفاده بی رویه از سفرهای آب زیر زمینی را از مهمترین دلایل فرو نشست زمین در ایران دانست و گفت: «به دلیل افت سطح آب‌های زیرزمینی تهران، بستر جغرافیایی این شهر روزانه یک میلی‌متر، یعنی 36 سانتی‌متر در سال فرو می‌نشیند.»

وی افزود: «این میزان نشست در هیج‌ جای جهان تاکنون گزارش نشده است و تهران رکورددار فرونشست‌ زمین در دنیا به‌شمار می‌آید.»

او با بیان این که «در هر دو کیلومتر مربع از خاک ایران یک چاه آب مجاز یا غیر مجاز وجود دارد» به حجم عظیم استفاده از ذخایر آب زیرزمینی در تهران اشاره کرد و گفت: «در استان تهران سالانه حدود 4 میلیارد متر مکعب از چاه‌ها برداشت می‌شود و حدود 50 هزار حلقه چاه که بیش از یک سوم آنها غیر مجاز هستند در این استان وجود دارد.»

دبیرکل اقتصاد شهری ایران تصریح کرد: «از جمله خطرات فرونشست، افزایش خطر سیلاب، خسارت به ساختمان‌ها، فونداسیون‌ها و زیرساخت‌ها، اختلال در مدیریت آب، افزایش هجوم آب شور در نواحی ساحلی، کاهش محصولات زراعی، تشدید پیامدهای خشکسالی و افزایش دی اکسیدکربن است.

بمب ساعتی

پیش از این موسسه تحقیقاتی «اینتل‌ لب»، با انتشار تصاویر ماهواره‌ای، فرونشست زمین در اطراف تهران را «بمب ساعتی بی‌صدا» توصیف کرده و آن را تهدیدی برای 13 میلیون نفر جمعیت ساکن در این مناطق دانسته است.

در سال 97 مجله‌ علمی «نیچر» از فرونشست سالانه 25 سانتی‌متر در بخش‌هایی از پایتخت ایران خبر داده بود.

علی بیت‌اللهی، دبیر کارگروه مخاطرات طبیعی در ایران نیز با تاکید بر این که همه 609 دشت بزرگ کشور به دلیل افت آب‌های زیر زمینی با پدیده فرونشست مواجه هستند، از این وضعیت با عنوان «مرگ آبخوان‌ها و دشت‌ها» در ایران یاد کرد.

کاوه مدنی، پژوهشگر و معاون سابق سازمان محیط‌زیست ایران پیشتر در توییتی نوشت: «ماهواره‌ها کوچک‌ترین تغییرات را ثبت می‌کنند اما امنیتی‌ها نگران رصد سامانه‌های موشکی با دوربین تله‌ای هستند. خارجی‌ها هم فهمیدند که مشکلات محیط‌زیستی خودساخته بسان سلاح و بمب، ایران را نابود خواهد کرد اما حفاظت از محیط‌زیست کماکان یک موضوع غیرحیاتی برای سیاستمداران ایرانی و نهادهای دفاعی و امنیتی است.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید