.
.
.

ایران گزارش آژانس را «غیر معتبر و سیاسی‌کاری» خواند

گروسی: ایران درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در 3 مرکز هسته ای توضیح نداده است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

کاظم غریب‌آبادی، نماینده ایران نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین با متهم کردن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به رویکرد یکطرفه با ایران ادعا کرد گزارش اخیر آژانس درباره ابهامات برنامه اتمی ایران «معتبر» و «متقاعد کننده» نیست.

غریب آبادی، شامگاه دوشنبه 17 خرداد در واکنش به سخنان رافائل گروسی، مدیر کل آژانس، مدعی شد که «رویکرد آژانس می‌تواند به مانعی برای تعاملات آتی بین دو طرف تبدیل شود.»

او با متهم‌کردن آژانس به سیاسی‌کاری، افزود: «مواضع گروسی حاکی از رویکرد یک طرفه دبیرخانه آژانس در برابر تعاملاتش با ایران و نادیده گرفتن سطح همکاری و تعامل فی‌مابین است.»

ایران شفاف سازی کند

گروسی، دوشنبه 17 خرداد، پس از اتمام نشست شورای حکام آژانس در یک کنفرانس خبری با اشاره به اینکه ایران هنوز توضیحات کافی درباره ذرات اورانیوم پیدا شده در 3 مرکز هسته‌ای این کشور نداد، مجددا از تهران خواست با شفافیت عمل کرده و برای اعتمادسازی اطلاعات لازم را در اختیار این آژانس قرار دهد.

او گفت: «پیشرفت محسوسی در مذاکرات با ایران نداشته‌ایم. ایران گفته همکاری می‌کند، اما در عمل هیچ اقدامی نکرد. از ایران می‌خواهیم شفاف‌سازی کرده و برای اعتمادسازی، اطلاعاتی ارائه دهد. امیدواریم اظهارات ایران درباره حسن نیت، به اقدامات جدی تبدیل شود.»

ایران به بمب اتمی نزدیک می‌شود

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا نیز شامگاه دوشنبه در واکنش به گزارش آژانس تاکید کرد اگر ایران به این شکل به برنامه هسته‌ای خود ادامه دهد، فاصله آن با ساخت سلاح اتمی به «چند هفته» کاهش خواهد یافت.

او به قانونگذاران آمریکائی گفت: «هنوز روشن نیست که ایران مایل است یا آمادگی آن را دارد به تعهدات خود برای بازگشت به توافق اتمی 2015 عمل کند یا نه».

جاسوسی ایران برای رسیدن به سلاح‌های کشتار جمعی

از سویی دیگر سرویس امنیتی سوئد، اخیرا اعلام کرد که رژیم ایران همچنان در این کشور جاسوسی صنعتی می‌کند، که عمدتا علیه صنایع پیشرفته سوئد و محصولات سوئدی است که می‌تواند در برنامه‌های ساخت سلاح هسته‌ای مورد استفاده قرار گیرد.

سرویس اطلاعات و امنیت عمومی هلند نیز گزارش داده که رژیم ایران در این کشور به دنبال فناوری سلاح‌های هسته‌ای و احتمالاً سایر سلاح‌های کشتار جمعی است.

این در حالی است که تاکنون پنج دور از مذاکرات اتمی برای احیای برجام میان ایران و قدرت های جهانی با حضور غیر مستقیم آمریکا در وین انجام گرفته است.

این گفت‌وگوها که از اواسط فروردین 1400 آغاز شد قرار است دور ششم آن در 20 خرداد از سر گرفته شود.

بیشترین بازدید موضوعات مهم