گزارش جدید آژانس و جلسه شورای حکام مانع ادامه مذاکرات وین شد

اولیانوف: مذاکرات اتمی وین نیازمند ایده‌ های جدیدی است

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

همزمانی برگزاری جلسات شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و همچنین احتمال صدور قعطنامه‌ای در این نشست علیه ایران، برگزاری دور ششم مذاکرات هسته‌ای در وین، پایتخت اتریش را به هاله‌ای از ابهام برد. پیش از این بسیاری از منابع دیپلماتیک به نتیجه رسیدن مذاکرات در دور پنجم را ناممکن دانسته و از کشیده شدن مذاکرات به دور ششم را خبر داده بودند.

میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات اتمی وین، ضمن اشاره به حساسیت مرحله کنونی گفت‌وگوها اعلام کرد که در جریان دور پنجم مذاکرات اتمی مشکلات و پیچیدگی‌هایی ایجاد شده که نیازمند ایده های جدیدی است.

به گزارش خبرنگار «العربیه»، اولیانوف، سه‌شنبه 11 خرداد، به‌رغم سخنان روز گذشته خود که گفته بود دور پنجم مذاکرات وین می‌تواند آخرین دور از گفت‌وگوهای جاری باشد از ادامه مذاکرات در آینده خبر داد.

خبرنگار «العربیه» ادامه داد که احتمالا این دور از مذاکرات در یکی دو روز آینده پایان می‌یابد و مذاکره کنندگان در حال رایزنی برای آغاز دور جدیدی از گفت‌وگوها هستند چرا که هفته آینده نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین برگزار می‌شود.

در نشست شورای حکام قرار است دو گزارشی که اخیرا رافائل گروسی درباره برنامه اتمی ایران منتشر کرد، بررسی شود.

در همین راستا، اگنس فون در مول، سخنگوی وزارت امور خارجه فرانسه، از ایران خواست به سرعت به سوالات آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای در آثار اورانیوم یافته‌شده توسط بازرسان پاسخ دهد. او گفت: «گزارش رافائل گروسی تأکید می‌کند هیچ پیشرفتی در زمینه پاسخ به فعالیتهای مخفیانه ایران حاصل نشده است.»

ایران: هیچ مانعی برای ادامه روند مذاکرات هسته‌ای وجود ندارد

از سویی دیگر علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران در نشست خبری سه شنبه 11 خرداد، در پاسخ به این پرسش که چه موانعی برای پایان زودهنگام تحریم ها وجود دارد، گفت: «مانع عمده ای بر سر مذاکرات احیای برجام نیست و همانطور که پیشتر گفته شد تفاهم های اصولی درباره اقداماتی که طرفین برای بازگشت به نص صریح توافق برجام باید انجام دهند، بدست آمده است.»

ربیعی با ابراز امیدواری برای به نتیجه رسیدن مذاکرات در دولت کنونی خاطر نشان کرد که «مذاکرات وین به هیچ وجه تحت تاثیر انتخابات و نتایج آن نیست.»

پیشتر عباس عراقچی، مذاکره‌ کننده ارشد و رئیس هیات ایران هم تلویحا گفت که گشایشی در دور پنجم صورت نگرفته و احتمال به نتیجه رسیدن نقاط مورد اختلاف در این دور از مذاکرات وجود ندارد.

به گزارش وبگاه «خبرآنلاین» عراقچی گفت: «شخصا مطمئن نیستم که در این دور از مذاکرات بتوانیم مسائل را جمع بندی کنیم.»

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران نیز با اشاره به پیگیری کار سه کارگروه تخصصی طی دور پنجم مذاکرات اتمی وین، تاکید کرد که هنوز موضوعات کلیدی حل نشده‌ای باقی مانده است.

یک منبع ارشد دیپلماتیک به «العربیه» گفته بود احساس فزاینده‌ای در نشست وین وجود دارد مبنی بر اینکه جلسات کنونی دور آخر مذاکرات نخواهد بود.

این دیپلمات دوشنبه 10 خرداد، تاکید کرد: «مسائل مورد اختلاف هنوز حل نشده است زیرا تصمیمات سیاسی اتخاذ شده در تهران و واشنگتن قبل از بازگشت هیئت‌ها به دور پنجم مذاکرات، برای پیشرفت کافی نبود.»

این منبع افزود: «هیئت ایرانی طبق دستورات مستقیم رهبر جمهوری اسلامی مذاکره می‌کند و فضای زیادی برای مانور ندارد. همچنین جزئیات فنی زیادی در مورد تعهدات ایران وجود دارد که مانع پیشرفت مذاکرات می‌شود.»

بیشترین بازدید موضوعات مهم