ترور ناکام یک فعال عراقی دیگر

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

در ادامه ترور سریالی فعالان عراقی، روز دوشنبه 10 می 2021، احمد حسن، خبرنگار شبکه «الفرات» در استان الدیوانیه از سوی افراد مسلح ناشناس مورد هدف قرار گرفته و از ناحیه سر و کتف به شدت مجروح شد. این دومین اقدام به ترور در یک هفته گذشته است و پیش از او ایهاب الوزنی، دیگر فعال عراقی کشته شد و گروه‌های نیابتی ایران به دست داشتن در این اتفاق متهم شدند.

خبرنگار «العربیه» گزارش کرد که احمد حسن روز دوشنبه هدف سه گلوله قرار گرفت و 2 گلوله در ناحیه سر و یک گلوله به کتف او برخورد کرد و گزارش‌های بیمارستانی حاکی از وخامت حال او دارد.

سفیر اتحادیه اروپا در بغداد هم در پی ترورناکام «احمد حسن» خبرنگار شبکه «الفرات» گفت: «آدمکش‌ها می‌خواهند حکومت را به چالش کشیده و روند سیاسی کشور را از بین ببرند.»

پیش از احمد حسن، ایهاب الوزنی فعال برجسته عراقی، مسئول هماهنگی اعتراضات در کربلا روز یکشنبه، در یک حمله مسلحانه کشته شد. در پی آن طرفداران «انقلاب اکتبر» عراق در شهر تجمع و راهپیمایی کردند و خواستار پایان دادن به خشونت و ترور علیه معترضین شدند.

به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، شهرهای ناصریه و دیوانیه در جنوب عراق نیز، شاهد تظاهراتی مشابه در اعتراض به ترور این فعال صاحب‌نام بود.

الوزنی به عنوان یکی از برجسته ترین صداهای جوان کربلا علیه فساد و سوء مدیریت و حاکمیت فرقه‌ای احزاب مذهبی عراق شناخته می‌شد و همواره خواستار پایان دادن به نفوذ حکومت ایران و گروه های مسلح وابسته به آن در کربلا بود.

او همچنین در دسامبر سال 2019، از یک سوء قصد جان سالم به در برد. اما در آن حادثه، رفیقش فاهم الطایی، فعال 53 ساله کربلایی با حمله افراد مسلح موتورسوار، و مجهز به سلاح صدا خفه کن، در مقابل چشمانش کشته شد.

جمهوری اسلامی، متهم اصلی

یک فعال نزدیک به الوزنی، با انتشار ویدئویی در کنار جسد رفیقش در پزشکی قانونی کربلا گفت: «شبه‌نظامیان وابسته به ایران این جنایت را انجام دادند. آنها ایهاب را ترور کردند و می‌خواهند همه ما را یکی پس از دیگری بکشند. آنها همیشه ما را تهدید می‌کنند.»

مراسم تشییع جنازه ایهاب الوزنی، فعال عراقی اهل کربلا که صبح یکشنبه طبق گفته کنشگران عراقی توسط شبه‌نظامیان مسلح وابسته به سپاه پاسداران ایران ترور شد، به تظاهراتی علیه جمهوری اسلامی مبدل شد و متعاقب آن تعدادی از تظاهرکنندگان کنسولگری ایران در کربلا را به آتش کشیدند.

گروهی دیگر از معترضین در درون صحن حسین بن علی، امام سوم شیعیان در کربلا تجمع کرده و علیه جمهوری اسلامی ایران شعار دادند و خواستار پایان دادن به حضور رژیم ایران در عراق و تغییر حکومت بغداد شدند.
در مراسم تشییع الوزنی تظاهرکنندگان رژیم تهران را به عنوان آمر ترور کنشگران عراقی به دست گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به سپاه پاسداران متهم کردند.

ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که تشییع‌کنندگان شعارهایی مانند «ایران برو ایران، کربلا آزاد باقی خواهد ماند» و «انقلاب اکتبر [عراق] علیه جمهوری اسلامی ايران است»، سر دادند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید