منابع آمریکایی: سپاه با تهدید امنيت دریانوردی قصد ضربه زدن به مذاکرات دارد

قایق‌های سپاه تا فاصله 50 متری به دو کشتی آمریکایی نزدیک شدند

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
3 دقيقه (Reading time)

هنوز ساعاتی از انتشار فایل صوتی جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران که در آن فاش کرد قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه در مسیر توافق هسته‌ای مانع‌تراشی می‌کرد، نگذشته که منابع آمریکایی فاش کردند با آغاز دور جدید گفتگوهای برجامی در وین، قایق‌های سپاه پاسداران در آب‌های بین المللی برای کشتی‌های آمریکایی ایجاد مزاحمت کردند.

روزنامه «وال‌ستریت ژورنال» به نقل از این منابع که نامی از آنها نبرده، فاش کرد که در روزهای ابتدایی ماه آوریل 2021 و درست در زمانی که گفتگوهای کمیته مشترک برجام از سرگرفته شد، قایق‌های سپاه‌ پاسداران تا فاصله 50 متری به دو کشتی آمریکایی نزدیک شدند و یکی از کشتی‌ها برای جلوگیری از برخورد، ناچار شد مسیر خود را تغییر مسیر دهد.
این اولین بار نیست که سپاه پاسداران اقدام به ناامن کردن مسیرهای دریانوردی تجاری بین‌المللی می‌کند. در یکی از آخرین موارد اینچنینی جمهوری اسلامی یک کشتی تجاری اسرائیل را در 13 آوریل 2021 در دریای عمان را با موشک هدف قرار داد.
کانال 12 تلویزیون اسرائیل به نقل از مقامات امنیتی این کشور اعلام کرد این کشتی که پرچم باهاما برافراشته بود، مورد اصابت موشک ایران قرار گرفته اما خسارت چندانی ندید.
رویارویی تهران و تل‌آویو در دریاها به اینجا ختم نمی‌شود و نفتکش‌های ایران بارها در مناطق مختلف مورد حمله قرار گرفته‌اند.

شبکه عرب‌زبان ایرانی «العالم» شامگاه شنبه گذشته گزارش داد که یک نفتکش ایرانی با حمله پهپادی مور حمله قرار گرفت و گفت که این یکی از سه‌ نفتکشی است که جدیدا وارد بندر نفتی بانیاس سوریه شده‌اند.

حدود دو هفته پیش نیز، کشتی «هایپریون ‌رای» تجاری متعلق به اسرائیل، در دریای عرب مورد حمله قرار گرفت. شبکه 12 تلویزیون اسرائیل به نقل از مقاماتی که اسامی آنها ذکر نشد، ایران را به دست داشتن در این حمله متهم کرد. این حمله دو روز پس از انفجار تاسیسات هسته‌ای نطنز و تهدید ایران به انتقام‌گیری از اسرائیل، صورت گرفت.

قبل از آن، در 6 آوریل 2021 یک کشتی ایرانی وابسته به سپاه پاسداران به نام «ساویز» كه در عمليات جاسوسى و رساندن اسحله و تجهيزات به حوثی‌های یمن نقش اساسی دارد، در دریای سرخ مورد حمله قرار گرفت. روزنامه «نیویورک تایمز» در این باره نوشت که این حمله توسط کماندوهای اسرائیلی و با مین چسبان صورت گرفت و خسارت زیادی به کشتی ساویز وارد کرد.

در ماه مارس گذشته هم یک کشتی باری ایرانی به نام «شهرکرد» در نزدیکی سواحل لاذقیه در آب‌های مدیترانه مورد هدف قرار گرفت که یکی از 12 کشتی ایرانی بود که به گزارش روزنامه وال‌ستریت ژورنال، در 3 سال گذشته از سوی اسرائیل مورد حمله قرار گرفتند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید