.
.
.

قتل ناموسی دیگر در ایران؛ پدری دختر خود را پس از خفه کردن در بیابان رها کرد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:

رئیس دادگاه نجف‌آباد اصفهان اعلام کرد که مردی از اهالی روستای خیرآباد، دختر 21 ساله خود را پس از خفه کردن در بیابان رها کرده است. اطرافیان دختر مقتول این قتل را «ناموسی» عنوان کردند.

بر اساس گزارش روزنامه ایران، سه‌شنبه 22 دسامبر 2020 علت این قتل از سوی پدر دختر «دعوا» و «عصبانیت» ناشی از آن عنوان شده است.

پدر این دختر اظهار کرده که «ناخواسته» دختر خود را کشته است.

خبرگزاری رکنا در همین رابطه گزارش داد که خواهر 16 ساله این دختر نیز سال گذشته با حلق‌آویز کردن خود، دست به خودکشی زده بود.

برخی رسانه‌های ایران گزارش دادند که این دختر جوان 21 ساله که شیدا(اعظم) نام داشت برای تحصیل به اصفهان رفته و در آنجا درس می‌خواند.

بنابر همین گزارش اختلاف‌های میان پدر سنتی این دختر و دخترش پس‌ از عمل جراحی بینی دختر، شدت گرفته بود.

رکنا در ادامه گزارش داد که سخت‌گیری‌های پدر سال گذشته هم سبب شد دختر دیگرش که افسرده شده‌ بود، خودکشی کند و مادر خانواده و یک دختر مجرد دیگرش به خانه دختر بزرگ‌تر خانواده نقل‌مکان کنند.

روزنامه ایران هم از قول دوستان شیدا نوشته است: «برخی می‌گویند دختر در شب حاثه، دیر به خانه رفته و پدرش با او درگیر شده، برخی هم می‌گویند پدرش متوجه عشق پنهانی او به یک پسر شده و به او حمله کرده است».

معضل «قتل ناموسی» در ایران یک پدیده رایج به شمار می‌آید. ضعف قوانین بازدارنده در این کشور به عنوان یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار در عدم توقف این پدیده مطرح شده است. ماده 220 قانون مجازات اسلامی در قانون ایران، پدر یا جد پدری دختر را در صورت قتل دختر از مجازات قصاص معاف می‌کند و مجازات چندان سنگینی برایش در نظر نمی‌گیرد، این قانون چند ماه پیش همزمان با کشته شدن رومینا اشرفی کودک 13 ساله توسط پدرش، بیش از هر زمان دیگر از سوی افکار عمومی مورد انتقاد قرار گرفت، از این نظر که پدر ترجیح داد به جای کشتن پسر جوانی که دخترش با او از خانه گریخته بود، کودک خود را برای آنچه او «حفظ آبرو» خوانده بود، به قتل برساند؛ با این پیش‌بینی که قتل دخترش مجازات چندان سنگینی برایش در پی نخواهد داشت.

بیشترین بازدید موضوعات مهم