جمله «به خاطر اسلام» بار دیگر آموزش و پرورش را زیر تیغ انتقاد برد

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size

آموزش و پرورش ایران که بارها به علت دست بردن‌ در کتاب‌های درسی که اغلب از نظر مخالفان بی‌جا توصیف شده، مورد انتقاد شدید قرار گرفته، یک بار دیگر با تغییر در متن یکی از کتاب‌های درسی و اضافه کردن جمله «به خاطر اسلام» در این متن، خبرساز شد.

تصویری از کتاب فارسی پایه هفتم دبیرستان در فضای مجازی منتشر شده که نشان می‌دهد در محتوای یکی از درس‌ها دست برده شده و کلماتی به متن اضافه شده که در کتاب‌ سال‌های قبل نبوده است.

Advertisement

در متن داستان نادر ابراهیمی، داستان‌نویس شناخته ‌شده معاصر ایران، با عنوان «قلب کوچکم را به چه کسی هدیه بدهم؟» جمله «به‌ خاطر اسلام» به متن اضافه شده است.

ابراهیمی در متن داستان خود نوشته بود‌: «قلبم را می‌بخشم به همه‌ آنهایی که جنگیدند و دشمن را از خاک ما، از سرزمین‌ ما و از خانه ما بیرون انداختند...»

اما در متن کنونی دست برده شده آمده است: «قبلم را می‌بخشم به همه آنهایی که به‌ خاطر اسلام جنگیدند...»

پیش از این نیز آموزش و پرورش ایران به علت حذف تصاویر دانش‌آموزان دختر از روی جلد کتاب ریاضی سوم دبستان به شدت در فضای مجازی مورد انتقاد قرار گرفت تا جایی که این سازمان وادار به پاسخگویی در این زمینه شد.

پس از آنکه حسن ملکی رئیس سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی ادعا کرد: «حذف تصویر دختران از کتاب ریاضی در خط فکری ما نبود»، طراح جلد کتاب در صفحات مجازی خود افشا کرد که سانسور و سخت‌گیری هنگام طراحی جلد کتاب شدیدتر بوده و مسئولان آموزش و پرورش بر رعایت تفکیک جنسیتی هنگام طراحی تصویر جلد کتاب تاکید بسیاری کرده‌اند.

بیشترین بازدید موضوعات مهم