تاکید روحانی بر پیگرد قضایی مقصران حادثه هواپیمای اوکراینی

منتشر شده در: آخرین به روزرسانی:
فعال‌سازی حالت خواندن
100% Font Size
4 دقيقه (Reading time)

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران شنبه 11 ژانویه 2020 در تماسی تلفنی با ولودیمیر زلینسکی رئیس جمهوری اوکراین ضمن اعلام عذرخواهی کشورش تاکید کرد مقصران حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی که توسط یک موشک شلیک شده از سوی سپاه پاسداران ایران در اطراف تهران سرنگون شده و در آن 176 تن کشته شدند تحت پیگرد قضایی قرار می‌گیرند.

روحانی در این گفتگوی تلفنی با همتای اوکراینی‌اش با اشاره به انتشار بیانیه ستاد کل نیروهای مسلح ایران و اعلام رسمی نتیجه تحقیقات سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی، افزود: در این بیانیه اعلام شد که خطای انسانی موجب این سانحه بوده و افرادی که در این حادثه دخالت داشته‌اند به مقامات قضایی تحویل داده خواهند شد.

از سویی رئیس جمهوری اوکراین از مقامات تهران خواست تا مقدمات انتقال اجساد 11 تن از اتباع اوکراینی که در این حادثه جان باخته‌اند را تسهیل کنند و افزود که دستگاه دیپلماسی اوکراین بیانیه‌ای را درباره « خسارت‌های این حادثه» منتشر خواهد کرد.

حسن روحانی شنبه اعلام کرده بود که او اذهان عمومی جهان را از نتایج تحقیقات درباره حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی مطلع خواهد کرد.

از سوی دیگر روحانی در گفتگوی تلفنی با جاستین ترودو نخست وزیر کانادا نیز درباره وقوع حادثه هواپیمای اوکراینی ابراز تاسف کرد.

روحانی همچنین ضمن تاکید این‌که تحقیقات مفیدی برای رسیدن به علل وقوع حادثه انجام شده است از هر گونه همکاری‌های بین‌المللی در این زمینه استقبال کرد.

او گفت که هم‌اکنون تحقیقات تکمیلی «سریع و دقیقی برای دستیابی به نتیجه نهایی» در حال انجام است.

از سویی در تناقضی آشکار در اظهارات مقامات ایرانی، سازمان هواپیمایی کشوری ایران شامگاه شنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که « هواپیمای اوکراینی از مسیر خود منحرف نشده است» و بنا به خبرگزاری تسنیم در این بیانیه آمده است:« تاکنون انحراف هواپیما از مسیر پروازی به اثبات نرسیده است».

اعتراف سپاه ایران به سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراین

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران ایران شنبه 11 ژانویه 2020 اعتراف کرد که سپاه هواپیمای اوکراینی را اشتباهی سرنگون کرده است.

أمير علی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در سخنان روز شنبه خود با اشاره به سانحه سقوط هواپیمای مسافربری خطوط هوایی اوکراین گفت: «ما گردنمان از مو باریکتر است همه مسئولیت کار را می‌پذیریم و هر گونه تصمیمی مسئولین بگیرند ما مطیع اجرای آن هستیم».

حاجی زاده اما مدعی شد که علی‌رغم این‌که موشک شلیک شده در نزدیکی هواپیمای اوکراینی در حال پرواز، منفجر شد اما هواپیما همچنان تلاش می‌کرد تا مسیر خود را برای بازگشت تغییر دهد. این اظهارات حاجی زاده اما بعدا از سوی سازمان هواپیمایی کشوری ایران و کشور اوکراین تکذیب شد.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه ایران در این کنفرانس خبری اشاره کرد که سپاه گمان کرده بود که هواپیمای اوکراینی که در حوالی تهران سرنگون کرده موشک کروز است. او گفت هواپیمای اوکراینی با موشک کوتاه‌بُرد هدف قرار گرفت و افزود:«بررسی‌های این حادثه توسط ستادهای بالاتر و مجموعه قوه قضاییه انجام و اطلاعات کامل می‌شود و همین ابتدای صحبت عرض بکنم که ما گردنمان از مو باریکتر است همه مسئولیت کار را می پذیریم و هر گونه تصمیمی مسئولین بگیرند ما مطیع اجرای آن هستیم».

از طرفی خطوط هوایی جمهوری اوکراین شنبه با نشر نقشه‌ها و مسیر‌های پروازی هواپیمای اوکراینی روایت ایران درباره انحراف این هواپیما که به دست سپاه سرنگون شده را تکذیب کرد.

در همین زمینه سخنگوی خطوط هوایی اوکراین در کنفرانسی خبری گفت که اعتراف تهران مبنی بر سرنگون کردن هواپیمای اوکراینی عهده کییف را از هر گونه مسئولیتی در این‌باره تبرئه می‌کند. او در ادامه تاکید کرد که ایران می‌بایست (در آن شرایط ) فعالیت‌های فرودگاه را تعطیل می‌کرد.

بیشترین بازدید موضوعات مهم

بیشترین بازدید